Author Topic: [A] Temné trable  (Read 1424 times)

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8661
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
[A] Temné trable
« on: 06. Jun 2019, 01:00 »
Takové to když si při každém psaní deníku říkáte, jaká je škoda, že je tam tak málo přímé řeči, a pak přijde příležitost to vykompenzovat konverzačním dramatem.
Část první ze dvou.



    Země, 2019 AD

   Říkají, že jsem blázen a že jsem si vymyslel druhý život, abych prvnímu unikl. Jenže co když je to naopak, hm?
   „Povězte mi o vašem posledním dobrodružství,“ pobídla mě slečna Branniganová, promovaná psycholožka a ředitelka tohohle zatraceného ústavu, a já rezignovaně položil hlavu na gauč.
   „Šli jsme zachránit Kodyho prcka z temnýho labyrintu.“
   „Rou D‘Rixxe?“ otázala se po krátkém zalistování v poznámkách. „Neměla jsem pocit, že jste si byli nějak blízcí.“
   „To taky nebyli, ale takový věci hrdinové dělaj.“
   „Myslíte, že jste hr-“
   „Myslím, že jestli chcete vyrušovat, měla byste mi nalejt.“
   A tak byl klid a výslech mohl začít.

***

   „Už od samýho začátku mi bylo jasný, že to bude průser, protože tak špatnej pocit jako tam jsem neměl ani před útokem na Citadelu. Smrdělo to na sto honů, temnotou a takovejma těma věcma, jenže když má člověk jednou za kamarády lehkovážný hazardéry, holt občas do něčeho podobnýho spadne ani neví jak.
   I když jsme zkusmo prošli Honndarsovu knihovnu a stavili se dokonce i na Magna Cortax, nevěděli jsme o tom labyrintu skoro nic, jenom nám teda bylo jasný, že když se mu říká Temnej, asi to nebude dobrý místo na pořádání pikniku. Dokonce jsem i váhal, jestli brát zbraně, když reálně hrozilo, že nás to místo třeba nějak přinutí je použít proti sobě, ale nakonec jsem meč přeci jen vzal. Už z dálky jsem vnímal, jak je celá ta stavba prosycená temnou stranou, a rozhodně jsem nelitoval, že jsme ji při minulé návštěvě obešli velkým obloukem. A že jsme na Jolly Jedie poslali zprávu, aby nikoho z nás nepouštěli na palubu, dokud nás důkladně neprohlédnou, zejména pokud se nevrátíme všichni. Což bylo vlastně docela optimistické, když uvážíme, že se nemusel vrátit nikdo.
   Byl jsem fakt rád, že Fidorkka byla rozumná a zůstala v základním táboře, protože na ni by to dost možná bylo moc a nejspíš by nás pak všechny zabila. Chlouppek už tak rozumný nebyl, na mou velmi lákavou alternativní nabídku jen něco zachrčel a šel dál. Nic nového pod sluncem. U Kodyho jakbysmet, i když jemu jsem se zas tak nedivil, když zrovna nedávno přišel o možnost pořídit si za Roudýho náhradu.
   Záhy nás obklopila mlha, temná a hustá tak, že se bojím, jestli mi nezůstala na chlupech a… no, jako že tomu Wookiovi nezůstala na chlupech, já jich samozřejmě tolik nemám, chápeme se, ne? Netrvalo dlouho a ztratil jsem je, oba. Volání nepomáhalo, v Síle jsem cítil jen plíživé zlo a zrak se mi dařilo udržet jen na pár metrů, dál byla tma. Samozřejmě mě napadlo, že by bylo rozumnější se vrátit k východu a doufat, že to ostatní nějak zmáknou, ale v té mlze se mi vrátit prostě nepovedlo. Nebo jsem se možná vrátil a vchod už tam nebyl, kdo ví. Nezbývalo než pokračovat vpřed.
   Byl to labyrint, takže dojít na nějaký konec samozřejmě nebyla žádná prdel, ale ty kamenné chodby byly jenom temné, nikoliv zapastěné, jak jsem se bál, tak bylo díky užitému průchozímu algoritmu jenom otázkou času, než se mi povede dostat do cíle. Kdykoliv jsem narazil na rozcestí, šel jsem vždycky po levé stěně s tím, že ze slepých uliček jsem se díky tomu zase v klidu vrátil, a nebýt toho neustálého hučení v uších, byla by to docela pěkná procházka. K hučení se pak přidalo i našeptávání, ale protože jsem s něčím takovým počítal, nebylo těžké ho odfiltrovat a soustředit se na přítomnost.
   Těžko říct, jak dlouho to trvalo, možná i pár hodin, ale nakonec fakt přišel konec. Kamenná chodba končila schody nahoru a já po nich pomalu vystoupal do jakési arény, kde jsem nebyl první. Pouze první z naší skupiny. Přímo uprostřed se totiž nacházel ten, pro kterého jsme přišli, a k mému překvapení nebyl sám. Ta zatracená Falleenka, co nám ji byli všichni čerti dlužni, se tam za ním očividně po interview s Císařem vrátila a jako správná starší sestra ho učila, jak se bít a jak nesnášet všechno živé. Všimli si mě ve chvíli, kdy po něm házela kamení, které měl přesekávat fotrovým mečem, a nevypadali vůbec nadšeně.
   Zamával jsem jim, slušně ji požádal, ať se na to vysere, a protože to samozřejmě odmítla a dál se blbě hihňala, došlo na souboj na meče. Nic moc dramatického, byla to fakt šmucka, takový ten typ podlých cour, co v přímé konfrontaci prostě neobstojí. Párkrát se pokusila mi zmizet v čeření Síly, ale vždycky jsem se dokázal zaměřit na její pochybnosti o vlastních schopnostech a přiznávám, v jednu chvíli jsem si s ní hrál vyloženě jako kočka s myší. Po dalších pár nárazech čepele o čepel ale udělala takovou chybu, že jsem to už ignorovat nemohl, elegantně jsem ji kopancem připravil o světelňák a pár zubů a ona byla najednou krotkost sama.
   Že prý ji k tomu donutili, že Kodyho ve skutečnosti milovala, že se chtěla stát lepším tvorem a že by si zase dala žlutou limonádu a zmrzlinu. A já, jak jsem se tak přesouval k tomu vykopnutému meči, abych ho přišlápl, jí to chvíli dokonce žral, než mi došlo, že kromě zatuchliny cítím i něco dalšího – feromony. Tlačila na ně fakt fest a kdybych nebyl zvyklý od tebe… teda jako od vaší voňavější maličkosti, asi bych se nechal ukecat, ale takhle měla smůlu. Když jsem ji ale konfrontoval s tím, ať si dá pohov, že jde do vězení, místo rezignace se usmála a pak bylo najednou málem po mně.
   Stihnul ke mně totiž dojít ten malej zkurvenec a i když to vypadalo, že se mi chce schovat pod sukni, ve skutečnosti mi šel vrazit Lorda do ledvin. Uhnul jsem tak těsně, že mi z toho začala škytavka, Carke měla v mžiku svůj meč zase v ruce a pustili se do mě v početní přesile. Ne že by to bylo o moc jiné než předtím, vlastně se jí spíš motal pod nohy než že by jí pomáhal, ale stejně to byla komplikace, o jakou jsem fakt nestál. Tak jsem si přestal hrát, rozložil jsem meč na dva a opřel se do toho jako za starejch časů.
   Vyřídit už tak docela utahanou falleenskou puberťačku nebylo díky mému soresu a druhé čepeli na obranu před dotírajícím mikroasasínem nijak obtížné a zakrátko jsem ji odzbrojil useknutím ruky v zápěstí. Místo mě ale začala žvanit ona. Na Roudýho. Bez ruky a s držkou od krve, hotová chudinka. Že to strašně bolí, že teď názorně uvidí, jak ho měla ráda, že já jsem je akorát přišel rozdělit a že ho chci odvést k tomu divnému pánovi, co tvrdí, že je jeho táta. Nechápal jsem, o co jí jde, a přičítal to temnotě labyrintu, a tak se jí málem povedlo něco, co jsem od temné čubky nečekal: skočila mi do rány a asi chtěla poskytnout Roudýmu šanci mě zaříznout, ale světelný meč těch jejích padesát kilo i s botami prostě moc nezdrželo a já měl navíc dva.
   Mrňous zařval, zaútočil a ty vole, jako málokomu bych to přiznal, ale cvokaři asi můžu: nejen že z něj šel strach, taky mu to najednou šlo o poznání lépe. Jenže aby někdo bez pořádného výcviku vyřídil mistra, to se děje jenom v hloupých filmech a temná strana mu taky moc nepomohla, tak to nakonec dopadlo podle očekávání. Jedním zatlačením na Sílu jsem s ním vytřel podlahu, zase spojil meče a po další troše šermování mu prostě chytil ruku s mečem, zmáčknul ji, dokud nepustil, a pak ho ranou kolenem do hlavy vypnul. Jak padal k zemi, přišlo mi, že se mi celý prostor kolem směje takovým tím smíchem, co z něj mrazí až v kostní dřeni, ale s tím jeden v Temném labyrintu tak trochu počítá, žejo?
   Zkontroloval jsem, že je Carke tuhá, pak že Roudý není, vzal ze země oba meče, přehodil si děcko přes rameno a šel k východu, ale to už jsem nebyl sám. Do arény vbíhal Chlouppek, nechápavě na mě cosi gestikuloval a mně přes všechnu tu temnotu chvíli trvalo se naladit na jeho komunikační vlnu. Měli bychom na tom zapracovat. Rychle jsem mu vysvětlil, co se stalo a že teď stačí najít Kodyho a tohle neštěstí mu předat, nicméně on mě zadržel. Že prý by ho taková věc mohla dočista rozbít a než sledovat, po jaké cestě se mu to vydalo dítě, to by bylo humánnější ho zabít, ať si udělá nové, až mu dorostou koule. Což byl, přiznávám, trochu šok.
   Když už i Chlouppek navrhoval něčí utracení, muselo to být kurva opodstatněné, a přeci jen znal toho plešouna mnohem déle než já. Na druhou stranu se i mně, který jsem ještě nedávno chtěl šlápnout na krk těhotné svini, příčilo jen tak zaříznout haranta, co by sice sem tam zasloužil pár na holou, ale měl ještě celý život před sebou. Měl tedy přece nárok na pár blbostí, s nimiž se pak bude muset nějak vypořádat, a připravit ho o tu možnost by bylo nevýchovné.
   Tak jsem mu to řekl. A samozřejmě mi tu Algernnon připomněl a zkusil i nějaký divný argument Simbaccou, ale to už jsem chápal, o co jde – o temnotu labyrintu. Buď mu zatemnila úsudek, nebo to dost možná ani nebyl on, a když jsem na to poukázal, ukázalo se, že mám pravdu. Zalilo nás jasné světlo a budova nás s jasně čitelným pocitem, že jsme něco fakt nechutného, rezignovaně propustila.“
   „Mám ráda příběhy se šťastným koncem.“
   „Tenhle zas tak šťastně neskončil, hned nato jsem se probudil u sebe na hajzlu v kaluži zvratek a s kocovinou jak tři píče.“

***

   Doktorka si mě chvíli přísně prohlížela přes obroučky docela sexy brýlí a znovu si cosi čmárala do zápisníčku. Asi ty píče. Věděl jsem mimochodem, že nemá ráda moje klení, věděl jsem to dokonce moc dobře, ale prostě mi to bylo tak nějak u prdele. Vždyť dost možná ani nebyla skutečná, šance byla tak padesát na padesát. Ty sny byly natolik živé, že jsem si je určitě nemohl jen tak vsugerovat, ovšem samozřejmě zůstávala otázka, jak jsem si mohl vsugerovat ji a další věci, rovněž dost živé.
   „Dobrá, začneme klasicky,“ spustila po chvíli a nastartovala tak důvěrně známý proces, jehož jsem se tu účastnil týden co týden už skoro dva roky. „Přišel jste během tohoto dobrodružství na něco, co by naznačovalo, že je ona sekundární realita skutečnější než tahle?“
   „Ne.“ Asi toho čekala víc, soudě podle toho, jak se na mě zkoumavě podívala, ale to měla smůlu.
   „Takže ani nadále nemůžete vyloučit, že se vám ta druhá skutečně jenom zdá?“
   „Nemůžu. Stejně jako nemůžu vyloučit, že se mi zdaj obě.“ Uznale pokývala hlavou a něco mi říkalo, že jsem si trochu šplhnul. Asi brala jako dobré znamení, že nelpím na fantazii, ale to já ostatně nelpěl nikdy. Jistě, asi by mě víc bavilo být chlupatým ochráncem slabých a utlačovaných, ale před Occamovou břitvou taková věc moc neobstála, což jsem věděl už když mě přijímali.
   „A myslíte, že příště nějakou rozhodující nesrovnalost odhalíte?“ zkusila to z jiné strany a já pokrčil rameny.
   „Možná.“
   „Takže připouštíte, že vás ten svět pořád láká? Že kdybyste dostal příležitost, chcete v něm zase chvíli pobýt?“ Sakra, byla to past.
   „Připouštím,“ přiznal jsem drze, protože zapírat stejně nemělo cenu, a moc dobře jsem viděl, jak si čmárá něco s vykřičníkem. „Ale čistě ve vzpomínkách se nesrovnalosti odhalují dost těžko, kdežto kdybych tam mohl zase strávit nějakou dobu, třeba něco odhalím.“
   „I za cenu toho, že porušíte předpisy našeho zařízení, ohrozíte své zdraví a bude vám pak dva dny špatně?“
   „Spíš tři, ale i tak, jo. Tahle nejistota mě dohání k šílenství.“ Krásná volba slov, v psychiatrické léčebně, měl bych si zatleskat. Naštěstí mě v tom nevymáchala.
   „To chápu. Vy ale zase musíte pochopit, že vám nemůžu udělit výjimku či vás dokonce podporovat v sebedestruktivním chování.“ To jsem samozřejmě chápal a ani to nepotřeboval, měl jsem ostatně vlastní zdroj, co mě podporoval, respektive co mi sem občas propašoval flašku. „Mohla bych ale možná mírně poupravit medikaci a odstranit inhibitory snění.“
   „To můžete?“
   „Jistě, pokud je tu šance, že vám to pomůže. Problém vidím jenom v tom, jak vám každá epizoda krátkodobě mění náladu i osobnost, ale pokud to zvládnete...“
   „No, asi to budu muset zkusit,“ pokrčil jsem rameny, protože to za pokus fakt stálo. A taky proto, že mi osobně nijak zvlášť nevadilo, když jsem se tady začal chovat trochu jako ten Wookiee. A tak přišel čas na trochu morbidního optimismu. „Hele, třeba v tom snu umřu a všechno bude v cajku.“
   „Je pravda, že s životem, jaký tam vedete, je to jen otázka času,“ pravila, poklepala tužkou do zápisníku a pousmála se, jako že to nemyslí vážně, ale stejně to trochu přehnala.
   „Zato tady mám nakročíno na světovej rekord,“ odsekl jsem polohlasně, spíš pro sebe než pro ni, a rozhostilo se ticho, kdy já přemýšlel a ona mě bedlivě pozorovala. Tady jsem možná nebyl slepý dobrodruh se sebevražednými kamarády, odpůrce režimu a cestovatel vesmírem, ale alkoholismus mi cizí nebyl a společnost mu dělaly deprese a k uzoufání nudná či naopak sebevražedná životní rozhodnutí. Dávalo dokonalý smysl, abych chtěl být někdo jiný, ovšem proč zrovna někdo, kdo neumí pořádně mluvit, je ještě větší morous než já a přišel o oči?
   „Mno, ehm,“ odkašlal jsem si po pěkných pár minutách, kdy se nedělo vůbec nic a stálo to strašné prachy, „tak díky, já půjdu na pokoj, popřemýšlet, a uvidíme se za týden?“
   „Ano. Pokud byste měl další epizodku, tak samozřejmě dřív.“
   „Samozřejmě. Dostanu obrázek?“
   „Ne...“
   „A-“
   „...a panáka taky ne. Připouštím, že jsme se dnes dostali dál než dříve, ale když jsme vás sem na Atalay přijímali, dal jste nám explicitní pokyny, abychom vám nenalili ani za velmi dobré chování.“
   „To jsem musel být strašně na plech.“
   „To byl jeden z vašich nejstřízlivějších okamžiků. Uvědomil jste si, že pokud budete dál pít, ztratíte definitivně všechno. To z vás teď jen mluví vaše druhé já.“
   „Zlé druhé já, nedostane po obědě viržínko.“
   „To zcela určitě nedostane.“ potvrdila s neprofesionálním úculem, vstala a já se nechal vyprovodit ke dveřím na chodbu. „A mimochodem,“ vzpomněla si ještě a culila se dál, „pan Breen už vám do objektu další alkohol pašovat nebude, dostal výpověď.“ Co na to tak říct? Že o ničem nevím? Že je mi ho líto? Že si měl ten dement dávat větší pozor? Že si najdu jiný zdroj? Všechno by mohlo být použito proti mně, tak jsem neřekl nic, jen si povzdechl a odcházel, a to za setrvalého bědování nad stavem současné mládeže.
   Takových let to jeden učí, první podprsenku s tím nakupuje, nevhodné nápadníky od toho smetákem odhání, holku tomu sežene a tady je ten vděk… kdyby tak existoval způsob, jak ji do těch snů vzít s sebou! Na druhou stranu by pak v té fialové verzi mohla vidět nějaké moje podvědomé snahy se zavděčit jí jako psycholožce, což by se mi nemuselo vyplatit. Protože to ostatně mohla být pravda, stejně jako jiné její poznatky.
   Došoural jsem se do jídelny, dal si pudink a doufal, že třeba umřu dřív, než dojde na další, ještě strašnější součást léčebného programu. Na zkurvenou skupinovou terapii.

***

   „Ahoj, já jsem Pavlína a… a mám problém.“
   Každý, ze kterého na skupinové terapii vypadne něco podobného, má pocit, že tím vyřešil dvě třetiny svých problémů a ta zbylá třetina už je na spadnutí. A aby ten pocit neměl, když ho v tom všichni ti strašně chytří parchanti permanentně utvrzovali poplácáváním po zádech.
   Tím neříkám, že takový člověk žádný problém neměl, kdepak. Třeba konkrétně z téhle holky, které mohlo být tak nanejvýš sedmnáct, šel větší strach než z těch několika závisláků na pervitinu, co se tu za ty měsíce vystřídali. A nemohly za to ty sponky s beruškou. Když ji sem poprvé šoupli, asi před dvěma týdny, chovala se sice trochu snobsky, ale jinak vesměs normálně. Pak ale utrhla obě uši dvakrát většímu chlapovi, co ji předběhl ve frontě na oběd, dostala pár pilulek na uklidnění a měla se nad sebou zamyslet.
   „Když na mě někdo tlačí, prostě ztratím kontrolu a přestanu se ovládat.“ Vypadala sklíčeně a úplně jsem měl chuť vstát a soucitně do ní píchnout vidličkou, ale včas mi došlo, že to ze mě asi mluví moje zapšklejší já, protože to normální by na takový hazard nepřistoupilo. „Je to frustrující a ublížila jsem tak už hodně lidem.“
   „To bylo dobré,“ zhodnotil to okamžitě Denis, dohlížející psychiatr, takový zarostlý budižkničemu, co asi zapomněl, že šedesátá léta skončila asi tak, no, před šedesáti lety. Fousů na rozdávání, květované vzory, na krku medailon se symbolem míru, kalhoty do zvonu, permanentně zastřený výraz a všem tykal a říkal „brácho“, i ženám. Jediné, co mu bylo možno přičíst ke cti, byl permanentní odér trávy a fakt, že se se mnou občas o jointa podělil, když jsem měl štěstí a načapal ho za nouzovým východem na střechu, hned vedle cedule se zákazem kouření. Škoda jen, že do fantazie mě to neposílalo, asi levný model. „A neboj se, brácho, jsme tady od toho, abychom ti pomohli to překonat. Někdo další, kdo by se chtěl podělit o své pocity? Jakékoliv?“
   „Třeba že je tohle všechno kolosální píčovina?“ ozvalo se odkudsi a mně chvíli trvalo si uvědomit, že jsem to řekl já. S vidinou toho, kolik keců to odstartuje, jsem pak zavrtal pohled do hodin nade dveřmi, ale samozřejmě to nepomohlo.
   „Výborně,“ pochválil mě hipík a přiznávám, trochu mě tím nasral, ač přesně to pravděpodobně chtěl. „Pro začátek je to dobré, máme s čím pracovat, brácho. Proč přesně si myslíš, že je tohle všechno kolosální píčovina?“ Kdyby použil nějaký eufemismus, možná bych vstal a šel mu jednu fláknout, takhle dostal pár bodů k dobru a já odpověděl.
   „Protože to, že je tadyhle Panchah-“
   „Pavlína.“
   „To je fuk. Jde o to, že bejt trošku agresivní, když tě lidi serou, není nezbytně špatný. Sakra, každýho by přece nasralo, kdyby ho nějakej nasteroidovanej mamrd předběhl ve frontě na jídlo jenom proto, že je velkej a může si to dovolit. Pravda, asi ne každej by po něm skočil a zmrzačil ho, ale aspoň si to ta čůráčí hlava zapamatuje.“
   „Ale...“
   „Žádný ale. Kolik ti je, čtrnáct?“
   „Patnáct,“ řekla, ale pak koukla do země, takže čtrnáct, spíš míň.
   „To máš ještě furt dost času se naučit trochu brzdit, nebo aspoň volit metody, co tě za ně nemůžou zavřít do blázince. Nebo posilovat. Nepotřebuješ prášky, nepotřebuješ rady odborníků na problémy, potřebuješ vlastní zkušenosti a umět se občas nadechnout, než někoho zabiješ, to je celý. Vždyť se koukni, jak dlouho teď zvládáš poslouchat bláznivýho ožralu, aniž bys po něm skočila. Nejsi zrůda, sakra, a bejt trochu starší, normálně tě dohodím svýmu synovi a s radostí vám půjdu na svatbu, kdyby se teda rozvedl. Což je dost reálný, je to fotbalista, tak není lehký s ním vydržet, ne že bych o tom něco věděl, když před deseti lety pláchl do světa a od té doby neposlal ani pohled...“
   „To je zajímavé,“ vmísil se mi do projevu Denis.
   „Ne, není,“ oponoval jsem, ale nezastavilo ho to a vlastně to vypadalo, že tu námitku ani neslyšel. Naštěstí mi neuniklo, že se Pačuli usmívá, tak jsem ho nechal, aby neměl pocit, že mu chci vzít práci.
   „V tom tvém vysněném vesmíru jste na tom se Šimonem jak?“ Za jiných okolností bych ho asi poslal k šípku, protože bavit se o něčem, co jsou možná halucinace, před lidmi, kteří o nich doteď možná nevěděli, se mi těžce příčilo, ale jednou už jsem za magora byl, tak na tom nezáleželo. Navíc se zeptal natolik obecně, že jsem mohl v podobném duchu odpovědět.
   „Výrazně líp, hlavně teda proto, že tam není fotbalista.“
   „A nemůže on být tím klíčem, tou nesrovnalostí, co hledáš?“ zkusil to a já protočil panenky. Doteď jsem doufal, že to, co jednou za týden odvyprávím doktorce Branniganové, zůstává mezi námi, ale očividně instruovala i pomocný personál.
   „To je fakt revoluční myšlenka a určitě to vůbec nikoho nenapadlo, ale asi ne, kámo,“ odtušil jsem tedy sarkasticky a přemýšlel, jak pro změnu upoutat pozornost na někoho z těch šťastlivců, co teď jenom poslouchali a asi vůbec nechápali, ale ještě nebyl konec.
   „A Filoména?“ Ach. Můj. Bože.
   „Tu tam sice, chudáka, taky pojmenovávala zdrogovaná maminka, která by za to zasloužila pár facek, ale jinak je v pohodě. Teda na děcko, co mu není ještě ani měsíc.“
   „Není právnička, punkerka a lesba?“ Řekl jsem, že jí není ještě ani měsíc, nebo se mi to taky jen zdálo? Ach jo.
   „Hele, na dvou z těch tří věcí není nic špatnýho a na to zbejvající nemá kde zdědit vlohy, protože tam je skoro určitě moje, ne nějakýho zkurvenýho rozvodovýho právníka.“ Na chvíli jsem zalitoval, že mi vyklouzla další pěkná nahrávka, ale on si toho očividně nevšil a šel pro změnu dost k věci.
   „Takže i k té máš bližší vztah?“ Radši jsem to nechal chvíli viset ve vzduchu a zaostřil na něj, jestli si ze mě jako dělá prdel nebo co, ale vypadal vážně. Tak jsem pokrčil rameny a zabil to.
   „Zatím jo,“ vypadlo ze mě. „ale s tou skutečnou buznou, co jsem ji patnáct let vychovával jako vlastní, co mluví čtyřma jazykama a co mě dokázala přechlastat dřív než jsem skončil tady a vyšel ze cviku, jsem si až do nástupu na práva rozuměl taky famfárově.“ To nebyl vyloženě sarkasmus, to byl hlavně způsob, jak mu říct, že je píčus, ale on jenom pokýval hlavou, řekl mi, že jsem udělal velký pokrok, a rozhodl se pokračovat v terapii zábavným cvičením.
   „Víte co, lidi? Zkusíme jednoduchou věc – všichni se zamyslete a řekněte mi, jak by vypadal váš vysněný svět.“
   Hajzl jeden hipísácká. Měl fakt kliku, že jsem jen před pár hodinami byl mistr Jedi, jinak bych ho, čůráka, asi ubil židlí.

***

   Uběhlo několik dní, každý pomaleji než ten předchozí a všechny bez pudinku. A bez žitného chleba, protože nějaký čmuchal zjistil, že se pokouším vyrobit si kvas. Aspoň že během skupinových terapií byl většinou propírán někdo jiný a já se dokázal soustředit na potlačování abstinenčních příznaků a držel hubu. Bylo to o dost příjemnější než si povídat.
   Další návštěva snového světa se navzdory novým práškům nekonala, asi že jsem neměl klíč. Skoro jsem i začal věřit, že tohle je ta hlavní realita, ale vzpomínky na tu druhou byly pořád příliš živé a některé zážitky dávaly větší smysl tam než tady. Například mi dával mnohem větší smysl patnáct let dlouhý exil na popelářské lodi než druhý rok dobrovolné hospitalizace v tomhle cvokhausu. Všechno jsem to dokonce vysvětloval Václavovi z vedlejšího pavilonu a taky nic nenamítal. Tedy ne že by to bylo nějak divné. Byl v kómatu! A mně absťák pomalu zatemňoval mysl. Potřeboval jsem se napít, nebo aspoň odjebat do fantazie, kde to šlo mnohem snáz než tady v Atalay.
   A tak jsem v neděli napadl uklízečku v naději, že má ve vozíku aspoň trochu okeny, která by vyřešila dva problémy najednou. Neměla a problémů to naopak pár způsobilo. A aby toho nebylo málo, přišla za mnou na samotku návštěva, přesně podle hesla, že kam nemůže čert, tam přijde ženská.
   „Slyšela jsem, že jsi zmlátil další ženskou,“ ozvalo se, když tím pověřený zřízenec otevřel dveře a dovnitř vcházela blondýna s frňákem ke stropu, kterou jsem nestihl zavčas vyměnit za zlatého retrívra a náležitě za to zaplatil. Rozhlédla se po mé luxusní rezidenci, po cimře dva na tři metry s pryčnou, momentálně zabranou mou maličkostí, a když jsem nereagoval, naklonila se přede mě. Zjevně jsem zas tak nebezpečně nepůsobil.
   „Vnímáš, nebo tě zfetovali, abys mi neublížil?“ Začala mi mávat rukou před očima a já protočil panenky.
   „Že jsem tak smělý, co tu chceš?“ vypadlo ze mě. „Prachů jsi ze mě vytáhla dost, na sex po flašce rumu už máš někoho jinýho a posmívat ses mi mohla i po webkameře.“ Ještě před pár lety bych mohl dodat, že jako úspěšná manažerka cestovní kanceláře přece na takovéhle výlety ani nemá čas, ale to už neplatilo, protože měla zazobaného manžílka a mohla si konečně žít jako princezna. Ze mlejna, Eliška I. a poslední.
   „Kupujeme kousek odsud vinici, tak jsem si říkala, že se stavím a donesu ti fotky vnoučat, ale jestli chceš být protiva...“ Instinkt velel vysmát se jí za tu vinici, ale naštěstí byl vlivem prášků mírně utlumen a mně stačilo dojít to druhé, to trochu důležitější.
   „Jakejch vnoučat?“
   „Šimon má dvojčata,“ oznámila, jako by to přece bylo jasné, a sahala do kabelky, „Báru a Rebeku, narodily se předevčírem, naštěstí ti ani jedna není moc podobná.“ Načež mi podala fotky něčeho, co vypadalo trochu jako dvě ne moc dobrá burrita.
   „To vyvolával tvůj starej, že je to tak tmavý?“
   „Jejich maminka je Indka, ty rasisto.“
   „Tak to mu přeju.“
   „Je z moc dobré rodiny, třetí generace v Anglii, její otec je kapitán královské gardy v Buckinghamském paláci.“
   „A určitě hraje golf, co?“
   „Každé druhé úterý v měsíci dokonce i s princem Charlesem, ano. Třeba tě jednou pozvou, jestli se tedy odsud někdy vyhrabeš.“ Opět sjela místnost pohledem a tentokrát už se viditelně zachvěla odporem. Což jsem jí nevyčítal, na rozdíl od jiných věcí.
   „To je smůla, já hraju každý druhý úterý v měsíci ping-pong s Napoleonem. Co Fí, ta dvojčata nemá?“
   „Filoména,“ opravila mě a viditelně si užívala, jak mi to jméno trhá uši, „nějakou dobu zvažovala umělé oplodnění, ale nakonec prý radši zvolí adopci a už má vyhlídnutou nějakou holčičku z Neratovic. Jestli se tu staví, zkus jí to vymluvit, ať se historie neopakuje, ano?“
   „Vůbec nevím, o čem mluvíš,“ ucedil jsem, ale moc dobře to věděl. Jen jsem o tom prostě nechtěl mluvit, ne s ní, když se mi to dařilo tak dlouho přede všemi tajit. Ne tady, kde mohly být kamery a odposlech, ne v místě, kde by si na tom s radostí smlsl nejeden cvokař a možná i pár schizofreniků. Ne dnes a ne v budoucnu.
   „To asi ty drogy. No, já už budu muset jít...“
   „Řiď opatrně, mohl by tě sejmout a i s károu semlít kombajn.“
   „Sni dál,“ ucedila mezi dveřmi a já se v následujících dnech fakt snažil, i když poslouchat ji bylo často poněkud nezdravé.

***

   „Ahoj, já jsem Silvestr a mám problém,“ spustil na další skupinové terapii nováček, jehož matka byla očividně taky sadistka, a já se snažil zůstat při vědomí. Navzdory změně medikace se mi totiž za posledních čtrnáct dní jedinkrát nepovedlo dostat ve snech tam, kam jsem chtěl, a shánění metly lidstva taky nepokročilo. Tak jsem si odpíral spánek a doufal, že se dostaví lucidní snění, protože to přece dávalo dokonalý smysl, že? Bohužel to mělo ten vedlejší efekt, že jsem na terapie i výslechy chodil trochu moc vyčerpaný a začínalo hrozit, že si toho někdo všimne a zakážou mi to.
   „Před týdnem jsem ukončil dlouhý vztah s… s jednou ne moc hodnou dívkou.“ Cynik ve mně mu chtěl zatleskat a pogratulovat, že teď už problém nemá, ale po takové době odloučení od svobodnějšího světa fantazie neměl dost síly. A já taky ne, ale slova se ujala Pašmína.
   „Tady jsi v blázinci, ne na seznamce,“ ucedila a já nebyl jediný, kdo se zasmál. Dokonce i Denisovi to ujelo, profíkovi.
   „Když ona mi strašně chybí,“ vypadlo ze Silvestra a nebyl jsem si tím tedy jistý hned, ale pak jsem fakt zahlédl slzy. „Přitom mě týrala, mučila, típala o mě cigarety a z ložnice jsem nesměl odejít, dokud mi to nedovolila. Byla hrozná, ale já jsem ještě hroznější a strašně bych k ní chtěl zpátky. Ukázat jí světlé stránky světa, vzít si ji a mít s ní psa...“ Má zkušenost velela toho blbečka okamžitě proplesknout, ať se vzpamatuje a zachrání, dokud může, ale profík mě předběhl s alternativním pokynem.
   „Pověz nám to od začátku, ano? Vypovídej se, brácho,“ pobídl ho souběžně s poplácáním po ramenou a mně se to konečně povedlo. Upadl jsem do limbu a děly se věci. Ocitl jsem se v temnotě, před sebou jsem nahmátl kamennou zeď a do uší mě udeřilo šeptání v neznámém jazyce. Měl jsem zase chlupy a zase musel použít kouzla na to, aby se okolní temnota proměnila v něco pozorovatelného.
   Byla tam děsná zima, ale všechno to působilo úplně stejně reálně jako předchozí sezení na skupinové terapii. Vzpomínal jsem si na zaříznutí Carke, po chvíli tápání nahmatal bezvládně ležícího Roudýho a mohl pokračovat v průchodu Temným labyrintem. Problém byl v tom, že daleko jsem nedošel.
   Nějaká čubka do mě totiž začala šťouchat, já se lekl a sletěl ze židle.
   „Dobré ráno, brácho,“ pozdravil mě Denis a dokonce mi podával ruku, aby mi pomohl na nohy. Samozřejmě jsem ho do ní akorát plácl, zvedl se sám a koukal, co mi ušlo, ale chudáček měl už očividně hotovo. Já ale hotovo neměl – mně bylo najednou strašně dobře, věděl jsem, že ten trouba je Sien a došlo mi, že vlastně existuje způsob, jak dokázat, že jeden ze světů je jenom předlohou toho druhého. Jen to chtělo trochu štěstíčka.
   „Sorry, kámo,“ zkusil jsem rychle, „můžeš to sjet ještě jednou? Pamatuju si, že ti tu buchtu někdo zabil a tys pak začal makat v pivovaru, abys zapomněl, ale nešlo to, protože jsi zjistil, že s tebou čekala dítě.“ Pouhý pohled na kolemsedící mi potvrdil, že si toho pamatuju mnohem víc, než bych měl, vzhledem k tomu, že jsem to celé prospal.
   A někdo se dokonce chytil a začal namítal, že o dítěti nepadlo ani slovo. Silvestr se však místo odporování rozbrečel, začal opakovat nějaké jméno a ostatní včetně Denise najednou vypadali dost zmateně. Já naopak tušil, že se mi povedlo najít svou odpověď, únava byla definitivně v trapu a já se možná i usmál.
   „Mno, to by pro dnešek asi stačilo, lidi,“ ohlásil jsem suverénně já, nikoliv Denis, „a ty buď, brácho, v klidu, moc jsi mi pomohl.“ Stejně jako náš odborný dozor jsem mu položil ruku na rameno a pak šel do hajzlu, protože proč bych dál trávil čas s bandou magorů, co neexistovali, když jsem úplně v pořádku, že?

***

   Uběhlo dalších několik dní a jednou byl k obědu pudink. Na výslechu u slečny Branniganové jsem vyslovil své důvodné podezření, že tahle realita je falešná a že jsem ve skutečnosti pořád v labyrintu, a ona mi za to naordinovala elektroterapii. Existovala prý totiž šance, že mi to pomůže, a to se to pak zkusit musí...
   Ani pak jsem ale nepřehodnotil svůj názor na to, že skupinová terapie je fakt nejhorší věc na světě. Trpěl jsem tam ještě víc než pod šoky, hlavně když po mně někdo něco chtěl, protože mou mysl zaměstnávala jedna jediná otázka: jak prolomit tu šarádu a dostat se zpátky do své reality, a to pokud možno dřív než mi tu usmaží mozek.
   Situace s rozbrečením nováčka se ještě dvakrát opakovala. Poprvé s Tamarou, cikánkou, která se chytila špatné party, začala brát drogy a sem ji poslal až plešatý kastrát, co ji relativně zavčas zachránil. Podruhé s Miriam, která v den, kdy měla dostat padáka z armády za to, že brousila nižší důstojnici, přežila zničující teroristický útok a od té doby ji trýznilo PTSD. Skoro všechno jsem o nich věděl dřív, než to naznačily, stačilo pochopit, koho mají představovat, a bylo vymalováno. Kýžený zákaz návštěv terapie se ale bohužel nedostavil. Aspoň se mnou ale ze strachu přestala mluvit drtivá většina cvoků, takže nějaký ten klid jsem z toho přeci jen vytřískal.
   Napoleon umřel a do jeho pokoje přijali dalšího nováčka, liliputa Richarda, který s vidličkou v ruce ohrožoval kuchařky a sliboval jim, mouřenínským psům, bídnou smrt. Ping-pong mu absolutně nešel, ale ono úterní odpoledne přesto nebylo promrhané.
   „Nechcete gumového medvídka?“ ozvalo se za mnou před pokojem pana Netopýří srdce, já se otočil a spatřil berušky v černých vlasech. Pača.
   „Ne, díky.“
   „Jste si jistý? Poslali mi je spolužáci speciálně pro vás a jsou prý z těch nejlepších brambor.“ Z nějakého důvodu se snažila být nenápadná, ale když jeden mele takové kraviny, pozornost to upoutá. Chtěl jsem se tedy přirozeně hned zeptat, jestli je ožralá, a v tu chvíli mi to došlo. Asi. Musela halucinace nezbytně dávat smysl?
   „No, mohl bych aspoň přivonět,“ zkusil jsem to a doufal, že v okolí není moc kamer a mikrofonů, protože improvizace nebyla v tomhle vesmíru mojí silnou stránkou.
   „Tak jdeme, mám je na pokoji.“ A tak jsme šli a vůbec nikomu nebylo divné, že mě nezletilá holka táhne k sobě na pokoj kvůli čuchání k bramborovým medvídkům. To mě jenom utvrdilo v tom, že tenhle institut asi není tak docela kompetentní a tedy s největší pravděpodobností ani reálný, ale důležitější bylo, že bramboroví medvídci byli přesně to, v co jsem doufal. Jen to chvíli trvalo.
   „Mám jich dvě deci, ale nebude to zadarmo,“ vypadlo z ní hned, jak se za námi zavřely dveře jejího pokoje, a ač vypadala dost jistě, že tady mikrofony nejsou, ještě jsem to nepokoušel.
   „Kolik?“
   „Nechci peníze, chci příběh.“
   „Čtrnáctiletá holka, co ji zajímají životní moudra přestárlýho ožraly? To jsou mi novinky.“
   „Oba víme, že nejste přestárlý, ale čaroděj. Nebo z budoucnosti. Možná čaroděj z budoucnosti?“
   „Vlastně z dávné minulosti, ale ten čaroděj s trochou štěstí až tak mimo není.“
   „Fajn, dejme tomu, že vám to věřím.“ To byla taky novinka. Mohla halucinace přiznat, že věří někomu, kdo v ni nevěří? Nejsem nakonec i já sám jenom halucinace? „Co víte o mně a o tom, co mě čeká?“
   „No,“ začal jsem pomalu, se slinou v koutku, „vím, že když tě pošlu k šípku, přinejmenším mi ukousneš nos.“
   „To jsem ráda, že mě nikam nepošlete.“
   „Ale to je tak všechno. Vím, že tvůj fotr byl hospodský a matka tuším kadeřnice z lepší rodiny?“ Trefa, soudě podle výrazu. „Oba jsou každopádně tam, odkud pocházím, po smrti, a tys sice zdědila pozici náčelnice, ale než budeš moct začít úřadovat, bude se muset odehrát dost politickejch změn.“
   „Náčelnice? To jsem tam nějaká křovačka nebo co?“
   „Jo, tak něco. A je ti jedenáct, takže sorry, s tou budoucností to nebude tak horký.“
   „Hm,“ zabručela, očividně nespokojená, ale očividně taky smířená s faktem, že víc toho prostě nebude. A sebrala z postele plyšového medvěda, kterému promptně a bez cavyků urvala hlavu. Než jsem se stihl zeptat, za co si to zasloužil, vypreparovala z bílé plyše malou plastovou flaštičku s hnědooranžovým obsahem.
   „Bramborový džus?“
   „Ten nejlepší. Mně teda smrdí, ale kamarádi mi ho sem kdyžtak můžou propašovat i víc.“
   „To abychom zřídili hřbitov pro plyšáky. Ale díky.“
   „Není zač. Jenom mi ještě prozraďte jednu věc.“
   „Jo?“
   „Když jste ten čaroděj a očividně vás to tu prudí, proč tu zůstáváte? To neznáte nějaké kouzlo, jak se odsud dostat?“
   A i když jsem na ni chtěl zamávat tím rumem a vysvětlit jí, že mi to kouzlo právě dala, nakonec jsem se zamyslel a napadlo mě, jestli to ta agresivní, pravděpodobně vyhalucinovaná třináctka náhodou nerozlouskla dřív než já.

***

   Svou odměnu jsem pochopitelně vyzunkl ještě na chodbě a ničeho nelitoval. Rozmazané chodby začaly tmavnout, nohy mě začaly studit a já byl zase doma. Na chvíli. Sotva jsem prošel další dvě chodby labyrintu, zvedl se mi kufr a kouzlo na přepínání mezi realitami skončilo na podlaze vedle sesterny.
   Jak jsem tak ležel tam, kam mě ty hodné dámy dotáhly, a koukal na kapky fýzáku, měl jsem dost času popřemýšlet a možná i trochu zpytovat svědomí. A napadlo mě, že alkohol asi fakt není odpověď. Slečna Branniganová i Denis by ze mě jistě měli radost.
   Taky jsem si ale vzpomněl na onen přechod do fantazie při Silvestrově přednášce a párkrát si přehrál poslední slova Panchah a objevila se druhá možnost. Že na rozptýlení halucinací potřebuji použít kouzlo, respektive Sílu. Po tom vyčerpání jsem dost možná upadl do léčivého tranzu a s touhle takzvanou realitou to zamávalo celkem spolehlivě, stálo tedy za pokus si ověřit, jestli bych to nedokázal zopakovat. Ideálně nějak podvědomě, protože ačkoliv jsem asi byl ve svém těle a pamatoval si, jak se oblbují lidi a metají blesky a kde co, provést to reálně pod hávem temné strany a iluzí se ukázalo být podstatně složitějším.
   Snažil jsem se přitom fakt hodně. Nic velkého, jen pohnout lžící a nechat ji chvíli viset ve vzduchu. Jako pro mistra Jedi by to pro mě byla brnkačka, ale ani se nehnula. Tvrdošíjně setrvávala na místě a občas jsem měl dokonce pocit, že se mi vysmívá. Ale zkoušel jsem to dál a v klidu, protože trpělivost vždycky patřila k mým silným stránkám.
   A tak uběhly nejdřív dny, pak týdny a pak i nějaký ten měsíc.
   Lžíce nadále nespolupracovala, Síla byla mrtvá a do světa fantazie jsem se nedostal ani jednou. Skoro to vypadalo, jako by nějaká vyšší síla chtěla, abych zůstal tady, ale já nechtěl. Dokonce i chlastat jsem přestal, když vyšlo najevo, že už to nefunguje, a to mi Panchah i nadále sem tam dokázala něco sehnat. Šikovná holka, a hodná, tu by si Šimon ani nezasloužil.
   Dost jsme se sblížili.
   Nakonec jsem jí i řekl o Jessice. O té šlusačce od Neratovic, co jsme ji s Eliškou adoptovali ještě před narozením toho kopálisty a co ho jako starší sestra úspěšně vedla k tomu, aby byl něčím víc. A co ji pak kuchli dva cikáni v temné uličce, když pro mě šla do hospody. To od té chvíle šlo všechno do prdele a já to moc dobře věděl, i když jsem to zatím neřekl ani slečně doktorce. Říct to čtrnáctileté holce s beruškami ve vlasech a problémem s agresivitou bylo mnohem snazší, ale i tam bylo jisté riziko, že mě začne mít za zrůdu.
   „Zajímavé,“ řekla na to po chvilce přemýšlení. „A rozhodně další důvod, proč vás dostat pryč odsud a za ní.“
   „No...“ začal jsem, ale ke slovu mě nepustila. Naštěstí, protože kdybych začal vzpomínat ještě na druhou verzi její smrti, asi bychom se ten den daleko nedostali.
   „Možná by pomohla změna předmětu? Lžíce je přeci jen neživá a tu Sílu generují živé věci, ne?“ Byla i v předaleké galaxii takhle chytrá?
   „Měly by.“
   „Tak co kdybyste zkusil zvedat Pupíka?“ Pupík byl morče. Terapeutické zvířátko, které pro oddělení před nějakou dobou koupila hostující doktorka s děsně chlupatýma nohama a které bylo po pár zkusmých terapiích rádo, když ho pověření lidé nezapomněli nakrmit.
   „Proč ne,“ svolil jsem a další pokusy s myšlenkovou manipulací věcmi pokračovaly v knihovničce o patro výš, u klece se stařičkým hlodavcem, jehož apatický výraz a neustálé žvýkání sena mě zpočátku strašně iritovaly. Navíc to s ním nešlo o moc líp a žvýkal i ve chvíli, kdy jsem ho seřval, že jestli s tím aspoň na chvíli nepřestane, narvu mu do zadku petardu.
   Tenkrát mě poprvé napadlo, že klíč možná tkví v temné straně. Ne nezbytně proto, že jsem v Temném labyrintu, ale protože ta byla vždycky snazší, svůdnější a rychlejší. A mělo skutečně smysl se tu dalších pár let snažit o něco, co jsem mohl mít hotové lusknutím prstu jenom za cenu pár jizev na duši? Vždyť mi ani nemělo co zežloutnout! A to morče si o rozdrcení všech orgánů prostě říkalo.
   Jenže jakkoliv jsem za ta léta v sílu světla poněkud ztratil důvěru, hned rozmetat objektivně nevinného tvora na kaši byla trochu jiná liga. A tak jsem to zkoušel dál, po dobrém.
   A zkoušel a zkoušel a zkoušel.

***

   Morče všechny pokusy přežilo, ale hýbalo se jen o vlastní vrtkavé vůli.
   Stále ještě jsem se ho pokoušel přimět ke vznášení, ale pochybnosti nabíraly na síle a doktorka byla na posledním výslechu zase na koni. Škoda mluvit. Velké naděje na úspěch jsem každopádně neměl ani onoho dne, kdy za mnou a Pupíkem do knihovny vešel Richard.
   „Na slovíčko, lorde,“ pronesl vážně a škrábal se na židli, kde se usadil. Čekal jsem, co z něj vypadne, jestli mi zase přidělí nějaké ty pozemky ve svaté zemi jako minule, ale vypadalo to na něco závažnějšího.
   „To, co jste provedl své dceři, byla hanebnost.“
   „Co prosím?“ Sílila ve mně neblahá předtucha, ale ještě pořád existovala šance, že mluví o Fí a tom, jak jsem ji vydědil za ta práva.
   „Vystavit ji nebezpečí kvůli vlastní aroganci, to chce zvláštní druh lumpa, pane.“
   „Nepovídejte?“
   „Neříkám, že je to neodpustitelné, ale měl jste sám učinit kroky k pokání, ne to skrývat.“
   „Tak zaprvé,“ opřel jsem se do něj a nejspíš mi na čele nabíhala žíla, „Jessica umřela proto, že je tenhle svět plnej špinavejch sviní a to, že mě tenkrát navzdory explicitním pokynům přijela vyzvednout, si vyčítám už patnáct let, den co den. Zadruhé je vám do toho úplnou píču a zatřetí by mě tuze zajímalo, proč vám to Pinochetta vyprdelila.“
   „Abych vám pomohla přece,“ ozvalo se ode dveří, kde stála personifikovaná zrada s broučím příslušenstvím. Takže mě zakrslý král okamžitě přestal zajímat.
   „Tak to teda budu asi potřebovat vysvětlit.“
   „Říkal jste, že pokud byste se dostatečně vytočil a rozmáčkl to, a teď cituji, debilní mrdče, pustí vás labyrint dál.“
   „A taky jsem, doprdele, říkal, že to za to nestojí!“
   „Nebuďte hrubý.“
   „Co když jsem se seknul? Co když se celou dobu snažím o něco, co nejde, kurva? Kolika lidem jsi to vykecala?“
   „Všem ne,“ mávla rukou tak ledabyle, „jenom účastníkům dnešní skupinovky.“
   „Takže jenom asi patnácti lidem?“
   „A doktorce Branniganové, samozřejmě.“
   „To si ze mě děláš prdel, ne?“
   „Ne, ale je hezké vidět, že to funguje. Ještě trochu a soustřeďte se na to, že za všechno může to morče.“
   „Myslíš to němý, úplně blbý morče?“
   „Ano. To morče, které vám stojí v cestě domů.“
   „To nemůžeš vědět!“
   „Nebraňte se tomu, pošetilče, vždyť musíte cítit, že to funguje!“ A měla pravdu, až mě to vyděsilo. Skutečně jsem začínal cítit povědomou moc a věděl, že když se teď dostatečně zaměřím na toho zatraceného hlodavce, můžu ho nechat vybouchnout čirým vztekem.
   „Taky cejtím, že je to past vedle pasti, pičo.“
   „Chudák Jessica, kdyby věděla, za jakého slabocha se obětovala...“
   „Neber si ji do huby, ty huso pitomá!“
   „NEŘVĚTE NA MĚ, VY BURANE!“ zaburácela, oči se jí podlily krví a strach z toho, že po mně skočí, byl poslední kapkou. V tu chvíli to ve mně ruplo. Prostě jsem se otevřel temné straně, natáhl ruce a narval asi tak milion hladových voltů ne do morčete, ale do té nány pitomé, co neuměla držet hubu a musela za to zaplatit.
   Zařvala bolestí, začalo na ní hořet oblečení a v křečích narazila na zeď za sebou. Chtěla něco říct, ale hlasivky ji neposlouchaly, a jak se z ní za stálého prskání dál odpařovala voda, byla čím dál menší a seschlejší. Berušky se roztekly. Přesto jsem se zarazil až notnou chvíli poté, co zmlkla a jen bezvládně padla na zem.
   „Krásná práce,“ zašeptal kdosi za mnou, barvy se vytratily, přišel chlad a já byl doma. Ve své realitě, v Temném, spáleným masem provoněném labyrintu a s brněním v konečkách prstů, které odmítalo zmizet.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8661
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
[A] Temnější trable
« Reply #1 on: 16. Jul 2019, 17:08 »
Část druhá ze dvou.

   Ugiva Cortax, 1 ABY

   Než se vytratily i poslední zbytky světla a já přešel na osvědčenější vidění skrz Sílu, uběhlo dalších pár okamžiků, ale smrad spáleného masa zůstal a brnění v konečkách prstů jakbysmet. K nim se navíc přidal plíživý pocit, že jsem to fakt posral, což nebyla ani trochu pěkná kombinace.
   Ještě pěkných pár minut jsem stál na místě, v úplném tichu, ani se nehnul a snažil se rozdýchat události posledních minut. Ta zrada, ač vyfantazírovaná, mnou otřásla víc než bych kdykoliv komukoliv přiznal, a díky poddání se temné straně jsem si připadal jako něco vážně odporného. Asi jako takový ten bonbón z levné kolekce, co se tváří jako čokoládový, ale není, a ještě je v něm ta děsně nechutná, rádoby rumová náplň. Nebo jako víno. Teď už byla zloba sice pryč, ale přicházela sebelítost, která mohla být stejně nebezpečná, a tak jsem ji radši zahnal.
   Pryč byla každopádně nejen zloba, ale také obě těla, která jsem ve svém okolí čekal. Zmizelo to předsmažené, asi že bylo iluzí, ale zmizel i bezvládný Roudý, kdo ví, možná i ze stejného důvodu. Zatímco absence prvního však byla vlastně dobrá zpráva, protože to znamenalo, že jsem ve skutečnosti asi nikoho nezabil, to druhé už bylo horší, protože kvůli němu jsem to všechno podstoupil. Ten absťák, ten rozvod, ty další pěkné věci...
   Jakmile jsem si uvědomil, že nic z toho se vlastně nejspíš nestalo, začala se mi do hlavy vtírat i otázka, jestli třeba pořád ještě nejsem v nějaké jiné úrovni snění, ale na její zodpovězení jsem neměl informace ani náladu. Zdi kolem nepříjemně studily, v prstech mi pořád vyčítavě brnělo a i když jsem to nemohl vidět, bylo mi jasné, že je kolem tma jako v pytli. Jasnou prioritou tak bylo vypadnout a doufat, že toho malého mizeru našel někdo jiný a v jednom kuse.
   Na úvod mě čekalo menší dilema, kterým směrem se vydat. Stál jsem v chodbě široké něco ke třem metrům, vysoké zrovna tak, a cesta vpřed i vzad se mírně stáčela k té samé straně. Přes čeření temné strany nebylo vidět dál než na pár kroků, ale prostě jsem pokrčil rameny a šel. S levou rukou na studené kamenné stěně, která si udržovala zakřivení, jsem urazil pěkných pár metrů bez jediné nehody, když se mi v hlavě rozsvítila poplašná kontrolka orientačního smyslu. Pokud se nepletl, a jako že se to moc často nestávalo, právě jsem chodbou došel do místa, z nějž jsem vyrážel, a to aniž bych jedinkrát postřehl jakoukoliv cestu pryč.
   Pro jistotu jsem trasu prošel ještě třikrát, z toho jednou opravdu velmi opatrně, a nezbylo mi než předchozí odhad potvrdit. Nacházel jsem se v uzavřené smyčce bez jakéhokoliv náznaku dveří a doléhal ke mně jenom slabý šepot, který říkal, že kdybych byl silnější, můžu si dveře udělat kde chci.
   Přirozeně jsem ho poslal do háje, ale vědomí, že minule to fungovalo, ve mně hlodalo dál. Možná kdybych to zkusil ještě jednou, pořád z toho ještě dokážu vyváznout na té lepší části spektra, ale… možná taky ne, možná by to byl ten poslední krůček.
   Kopnout do toho, kurva, tohle by se mi v hospodě nestalo.

***

   Po pár minutách meditace, v níž jsem se snažil navzdory nepříjemnému pocitu soustředit na přítomnost, mi došlo, že mám strašný hlad. Nabízela se otázka, jak dlouho už tady vlastně jsem, ale prozatím by mi stačilo najít odpověď na otázku jednodušší: kde se tady dá sakra najít aspoň broučí noha?
   Okolí se zdálo být dokonale mrtvé, dokonce i bakterie, které mi jindy ochotně svítily, jako by byly požírány temnou stranou. Pokud sem někdy vlezlo něco většího, už se to dávno obrátilo v prach a nejspíš to za to bylo rádo. Nevypadalo to prostě valně, a s vodou taky ne. Což by se mi mimochodem v hospodě rovněž nestalo.
   Ve snaze odhalit, jestli třeba není některá ze stěn dost tenká na to, aby se jí dalo proříznout někam ven, jsem přiložil ucho k vnější zdi kruhu a začal na ni ťukat vypnutým světelným mečem. Kovové cinkání neznělo dutě ani trochu, spíš jako by ho pohlcovaly tuny a tuny kamene, ale pak jsem přeci jen zaslechl něco podivného. Zprvu lehké, později trochu intenzivnější vibrace. Které, jak jsem si rychle a jednoduše ověřil, nijak nesouvisely s mým oťukáváním.
   Nejdřív jsem si říkal, jestli se mi to třeba jenom nezdá, ale jak nabíraly na hlasitosti, změnily se v otřesy a za dalších pár okamžiků už se celá chodba prokazatelně klepala. Netuše, odkud to jde, jsem zapadl do chodby, stáhl si pásku z očí přes nos a doufal, že to kdyžtak budu mít rychle za sebou, ale to už se ozvala jen jedna silná rána a pak bylo po všem.
   Otočil jsem se zpátky do míst, odkud přišly poslední zvuky a sprška kamenné drti s prachem, a nechápal. Průrvou mezi pobořenými bloky kamene se cosi dobývalo dovnitř, ale pro již zmíněný nedostatek života jsem nedokázal přesně rozeznat, co to je. Přátelsky to ale nevypadalo a bylo to velké.
   Připravil jsem si světelný meč a pomalu, abych omylem nekopl do některého z kamínků a neupoutal zbytečnou pozornost, se přibližoval k díře a věci. Nebylo to živé, přesto to však působilo dojmem obrovského zvířete, které se snaží dostat k nějaké dobrotě, a z vrzavých zvuků, které to vydávalo, šel mráz po zádech.
   Prohlédl jsem si okolí, aspoň tolik, co to šlo, připravil si v hlavě mapu možných úkrytů a šutrů na házení a pak, pak bylo najednou světlo. Dírou dovnitř proskočilo něco malého a očividně živého a já ve světle, které to generovalo, spatřil povědomé obrysy – to, co se dobývalo dovnitř, byl mandalorianský bazilišek a to, co právě kráčelo chodbou ke mně, lidské mládě. Dlouhé vlasy, soudě podle výšky ještě v pubertě, soudě podle velikosti prsou aktivně kojící matka trojčat po plastice. Na sobě měla něco, co vypadalo jako farmářská nebo jedijská tunika, a u pasu delší světelný meč, ale její aura byla na uživatele Síly příliš slabá. Nejdivnější ale bylo, že mi přišla nějaká povědomá.
   „Haló?“ zvolala jen velmi přibližně mým směrem a mně došlo, že mě asi ještě kvůli stále rozvířenému prachu nevidí. Jakýsi pragmatický, temnou stranou povzbuzený kousek mého vědomí začal volat na poplach a navrhoval, abych ji zabil, dokud mám výhodu, ale dal se relativně snadno umlčet, protože v té slabounké auře nebyla ani stopa po nějakém zlu. Do odpovídání jsem se ale ani tak nehrnul.
   „Jsi tam, strýčku?“ pokračovala a to mě dost zmátlo. Bazilišek za ní odhrnul poslední kus zdi, napřímil se a bez hnutí čekal na další rozkazy. Já mu ale věnoval jen minimum pozornosti, protože jsem se snažil si vzpomenout, kdo by mi tak mohl říkat strýčku. Možnost, že bych měl tajného sourozence člověka, se přeci jen dala poměrně spolehlivě vyloučit. Prach si ale pomalu sedal a bylo otázkou vteřin, než mě stejně uvidí, tak jsem vykročil a promluvil.
   [„Nazdárek?“] odtušil jsem v naději, že jí moje zmatení dojde, a její reakce fakt stála za to.
   „Ty vole, co to doprdele je?!?“ vykřikla, sáhla po meči a couvla, díky čemuž mi došlo, že mám pořád odkryté oči a pásku na čumáku. A že to asi fakt nevypadá nejvlídněji, zejména pokud je to trochu zaprášené.
   [„Pardon,“] vypadlo ze mě, rychle jsem svou chybu napravil a byl rád, že meč nezapnula.
   „No safra, takový šok takhle po ránu. Ale asi ti nemám co vyčítat, ty mě asi taky nepoznáváš, že?“ kontrovala, zatímco si masírovala srdce, a na mé zavrtění hlavou ani nečekala. „To je v pořádku, od posledně jsem hodně vyrostla. Víš, byl jsi tu opravdu docela dlouho.“
   [„Jak dlouho?“] Možná jsem se měl nejdřív zeptat, co je zač, ale tohle mě napadlo jako první. Pořád ještě mi totiž hlavou rezonovaly vzpomínky na celý ten život, co jsem ho asi neprožil, a nabízelo se, že čas může v podobně černokněžných místech ubíhat trochu jinou rychlostí. A moje neblahé tušení, že bych si na to měl možná sednout, bylo zjevně na místě.
   „Sedmnáct let.“
   [„Haha, ten byl dobrej.“]
   „Vlastně ani moc ne.“ Chvíli bylo ticho, jak jsem zkoumal její auru, jestli neobjevím nějaký náznak toho, že si ze mě dělá srandu, ale nebylo tam nic. Ani náznak škodolibosti nebo snad něčeho ještě podlejšího, jen čistě neutrální záře někoho, kdo o Síle možná nikdy ani neslyšel. Rozmluvila se sama, asi že už jí to ticho přišlo moc dlouhé.
   „Ale jednu dobrou zprávu mám.“ Jednu za sedmnáct let? To zní skutečně moc dobře. „Povstalcům se povedlo porazit Impérium a zničit Císaře.“
   [„Ale?“]
   „Na jeho místo dosedl někdo jiný, horší.“
   [„Někdo známej?“] odvětil jsem nonšalantně, stále ještě přesvědčen, že jde o nějaký vtip.
   „Darth Dagharrrr.“
   [„Už podle jména prvotřídní kokot.“]
   „Než propadl temné straně, říkal si Wyrrgy.“
   [„Hovno, ten byl přece v kómatu!“] To jsem neřval, to jsem jen dramaticky zdůraznil. Nutno však podotknout, že mě humor už v tu chvíli docela přecházel a pak to nabralo směr k úplnému dnu.
   „On byl, a docela dlouho, ale pak se probudil a všechno šlo do háje.“
   [„Jak jako probudil, co probudil, kdo ho probudil?!“]
   „Pokoušeli se o to Kody, Fidorkka a strýček Chlouppek.“
   [„Jasně, takže na probouzení obchodníků z kómatu čas mají, ale by mě vytáhli z labyrintu, to ne,“] ucedil jsem a až z jejího káravého pohledu mi došlo, že zase myslím nahlas. Zbytek úvahy, to jest že je pro ni Chlouppek taky strýček, jsem dokončil v tichosti a přemýšlel, co dál.
   „Nepřerušuj mě. Říkám, že se o to pokoušeli, ne že ho probudili, to se jim nepovedlo. Vstal sám od sebe.“
   [„To by mu bylo podobný. No, tak tím líp, a kde jsou ti tři?“] zeptal jsem se tedy a pro jistotu se otočil k díře, kterou sem však nic nového nepřišlo.
   „Mrtví.“
   [„Co?!“] Pravda, asi jsem měl čekat, že po sedmnácti letech, z nichž kdoví jak dlouho vládl galaxii bestiálně silný temný pán, budou mít přinejmenším pár protetických končetin, ale tohle byl přeci jen trochu šok.
   „Detaily neznám, byla jsem ještě malá. Říká se ale, že letěli pro něco na planetu Atalay a tam je zabil Dagharrrrův temný mistr.“
   [„A to mě ty vepřový hlavy nemohly vzít s sebou?“]
   „Mysleli si, že jsi tu umřel. Roudý jim řekl, že viděl, jak na vás při souboji s tou inkvizitorkou spadl strop.“
   [„Zasran krpatý, a to mu jako věřili? Vždyť je z toho věčnýho čumění do obrazovek slepější než já.“]
   „Nevěřili, ale ani po pár dnech ses neobjevil a tvou auru nedokázala najít ani teta Cae.“ Teta Cae, hm, to musel bejt dobrej mejdan. „Možná tam bylo moc velké rušení temné strany, možná jsi upadl do nějakého tranzu, abys přežil, nevím...“ Já taky ne, holka, to si nevyčítej.
   [„To už je teď asi trochu fuk, ne? Co Simbacca a Fí?“]
   „Ti zdědili tvůj podíl v lihovaru a ještě nedávno si žili jako prasopsi v žitě.“ To znělo trochu zlověstně, ale připomnělo mi to, kde jsem a že tohle fakt není nejlepší místo na vedení depresivních dialogů. A jistě by mě napadla i celá řada dalších, mnohem logičtějších otázek, ovšem v mysli se mi vynořily vzpomínky na Denise a další obyvatele atalayské léčebny a já si přál být od nich co nejdál.
   [„Super, tak to tady zabalíme a letíme za nima, co ty na to? Už jsem tu hnil dost dlouho.“] Vyrazil jsem k díře a ani si nevšiml jejího pokusu o přerušení mé úvahy, to až když promluvila.
   „No, ono je toho víc.“
   [„Čeho?“] To už jsem ji míjel.
   „Možná by sis na to měl sednout.“
   [„U Baccovy šavle, nechoď furt kolem horký kaše a vyklop to.“] Má pověstná trpělivost dostávala dost zabrat, ale po sedmnácti letech se jí těžko divit, že. Zastavil jsem se, otočil se na ni a opět se soustředil na odhalení sebemenší podivnosti v auře, která by naznačovala, že je to všechno jenom nějaký hodně blbý vtip.
   A to jsem ještě neměl ani tušení jak moc.
   „Jsou taky mrtví.“ Kurva, to vysvětluje ten minulej čas, rezonovalo mi v hlavě, ale ve skutečnosti jsem se zmohl jen na rezignovaný povzdech. Vlastně jsem to měl čekat. Byl to takový přirozený další krok po rozvodu a… tak moment! Už jsem se přece pozastavil nad možností, že je tohle jenom další úroveň labyrintu, která mě chce nasrat ještě víc než užvaněná Panchah, tak proč jí to ještě žeru?
   [„Taky je zabil Wyrrgy?“] zkusil jsem tedy trochu lehkovážně, na to, o jak vážnou věc šlo, ale nevypadalo to, že by si toho protistrana všimla. Vypadala pořád tak nějak nad věcí, jako by vysvětlovala úplnému retardovi, k čemu se používá vidlička a nůž, a to zdaleka ne poprvé.
   „Jakoby ano, ale ne přímo.“ Ha, a je to tady! Ale kdepak, já se teď už vytočit nenechám, děvenko, ať už jsi kdokoliv. Ne teď, když už vím, že je tohle jenom další noční můra navržená specificky tak, aby mě vytočila. Tak jo, co by tu tak ještě mohlo být, aby mě to pořádně rozparádilo?
   [„Nech mě hádat. Poslal na ně svýho syna, kterej propadl temný straně krátce poté, co se dozvěděl, že jeho jméno znamená ‚nemám vynašeč a rodiče mě nenáviděj‘, co?“]
   „Ne,“ odfrkla si tak hnusně, že mi to mělo být podezřelé, ale přiznávám, že jsem to přehlédl. „I když od chvíle, co se zbavil svého mistra, vládnou své Říši společně a Darth Subarru se docela činí.“
   [„To jim přeju.“] A to byla pravda, hlavně tedy proto, že jsem si byl jistý, že je to celé kolem jenom nějaká iluze. Ovšem prolomit se mi ji nedařilo. [„Předpokládám, že veškerý odpor je zbytečný?“]
   „Křupkový odboj byl zničen před pár lety.“
   [„A jestli já si to nemyslel...“]
   „Karrambatyrvrarr sice...“
   [„Co prosím?“]
   „Karrambatyrvrarr. Město, které vybudovali po konci občanské války. Myslela jsem, že jeho založení byl tvůj nápad?“
   [„Založení možná jo, ale to jméno teda rozhodně ne.“]
   „Aha. No, tak město sice znovu vzlétlo, ale po pár měsících partyzánské činnosti se tam dostal agent temného pána a byl konec. Prosekal se k hyperpohonu, sabotoval ho a bylo po povstání.“
   [„Vždyť proti podobnejm věcem měli vymyšlený protokoly, kurva! Nepouštět na loď nikoho neprověřenýho, dávat na návštěvy bacha...“] začal jsem s výčtem a doufal, že tím přinejmenším odhalím skulinu v její výpovědi, v lepším případě důkaz, že jsem pořád ještě v nějaké úrovni halucinace. Až o sekundu později jsem si k vlastnímu zděšení uvědomil, že zrovna tahle fabrikace mě fakt trochu vytočila, a to jsem se hlídal.
   „V době míru zlenivěli a protokoly zjednodušili,“ pravila, pokrčila rameny a já měl chuť praštit pěstí do stěny, nicméně na poslední chvíli jsem se zarazil, protože ta stěna ostatně za nic nemohla.
   [„Paráda,“] vypadlo ze mě tím nejsarkastičtějším tónem, na jaký jsem se zmohl. [„Tak to jsem fakt rád, že jsi mě našla až teď, ne před pár lety, kdy bych ještě mohl něco udělat.“]
   „Jak už jsem říkala, všichni tě měli za mrtvého. Byl to až Roudý, kdo mě přivedl na tvou stopu.“
   [„Ten samej, kvůli kterýmu jsem tu strávil ty roky?“]
   „Ano. Přežil zkázu odboje a vrátil se sem, aby s využitím moci zdejšího uzlu temné strany svrhl Dagharrrra, ale něco se pokazilo a on vylezl jako po lobotomii. Nepamatoval si skoro nic, ale opakoval, že jsi ho zachránil a že žiješ.“
   [„A pak?“]
   „A pak umřel.“ Což mě asi mělo trochu mrzet, ale v porovnání se všemi těmi ostatními jobovkami to se mnou ani nehnulo. Poskytlo mi to ale příležitost konečně položit otázku, která se nabízela už nějakou dobu.
   [„A ty jsi vlastně která?“] Otázka ji viditelně pobavila, protože se jí na tváři objevil spokojený úsměv.
   „Ještě jsi to neuhádl? Já jsem číslo Tři.“
   [„A to je jako co? Nějakej klo-“] sypal jsem jen lehce sarkasticky, zkoumaje při tom tu její divnou auru. Být silnější, skoro bych řekl, že už jsem ji někde viděl, ale… to přece nedávalo smysl. Před sedmnácti lety přece tahle nemohla být ještě ani na světě. Nebo mohla? Proč by byla vybavena světelným mečem, kdyby nebyla citlivá k Síle? Světelným mečem, který mi byl náhle povědomý ještě víc než ona podivně oslabená aura. Pak mi to seplo a plynulý přechod v [„a doprdele“] byl, myslím, zcela na místě, protože to, že mě z temného labyrintu zachrání potomek největšího zla ve vesmíru, to jsem fakt nečekal. Na druhou stranu to ale potvrzovalo, že je na tom galaxie fakt blbě, nehledě na to, že se to nakonec stejně vyvrbilo úplně jinak.
   „Díky za nabídku,“ ušklíbla se a ten úsměv na jejích rtech se lehce zkřivil, „ale tam většinou pouštím jenom ty hodné strýčky a až na druhém rande.“
   [„Cože?“] Šok z toho, že jako jediná z mého okolí přežila a přišla pro mě zrovna ona, vystřídal šok z těch keců, a to ještě ani nebyl konec.
   „Že nesmíš v mé lože,“ zarýmovala a vyplázla jazyk, jako by mě to snad mělo mrzet.
   [„Ale odsud vypadnout můžeme, ne? A zkusit udělat něco s tím Dakchacharem.“]
   „Tys nejen že nepoznal, kdo jsem, tys ani nepochopil, proč tu jsem, co?“ Ta aura byla průkazně bílá, dokonale nezabarvená. Nemohla to být stejná kurva jako její předchůdkyně, ale ten úsměv, ten nebyl hezký.
   [„No, jestlis mě přišla zabít,“] odsekl jsem pro změnu já, v domnění, že když už nebyl vtip to předtím, tak tohle určitě je, [„tak to jsi ještě horší než všichni ti komiksoví a holofilmoví padouši, protože místo toho vykecávání jsi mě mohla už pětkrát mít, a to ani nemluvím o možnosti mě tu prostě nechat zhebnout, zasypat to tu nebo rozbombardovat celou planetu.“] Neutřel jsem ji ale zdaleka tak, jak jsem doufal.
   „Ale hlupáčku chlupáčku,“ zakroutila pobaveně hlavou, „to by nebyla žádná zábava a neměla bych pak na tebe památku do sbírky k těm dalším kouskům ze zmrdů, co mi zabili mámu.“
   [„Zato takhle to bude zábava k popukání.“]
   „To tedy ano,“ přikývla trochu moc horlivě. „hlavně proto, že zatímco ty jsi posledních sedmnáct let spal v zatuchlé kobce, já se učila od nejúžasnější bytosti v galaxii a porážela jednoho borce za druhým. Vyřídím tě, aniž bych se zapotila, to si nechám na později, jen co mi tě pár otroků umeje.“ Nevím, co čekala. Že padnu na prdel a vzdám se? Že se začnu hádat a poukážu na fakt, že už se poslední dobou zase docela pravidelně myji sám? Těžko říct. Faktem zůstává, že jsem ji tou dobou už moc neposlouchal. Jako poněkud důležitější než ty kecy se mi totiž jevil fakt, že stojím úplně blbě, přímo mezi ní a tou potvorou tam u díry.
   [„A komu tím prospěješ?“] zkusil jsem to ještě, trochu pevněji sevřel meč a připravoval se uhnout salvě do zad, která mohla přijít každou chvíli.
   „Sobě, samozřejmě. Algernnon de Bray, třetí toho jména, Císařově ruce!“ zařvala, zapnula obě čepele matčina světelného meče a vrhla se na mě.

***

   Kdybych to nečekal, asi by bylo po mně, takhle jsem zavčas aktivoval čepel svou a byl z toho skutečný souboj. Bylo tedy veliké štěstí, že nebyla dost podlá nebo chytrá na to, aby mě bývala napadla dřív, než mi vyprdelila celou tu pohádku, co mohla či nemusela být skutečná. Přesto jsem se ale nenacházel v nejlepší pozici a bylo záhodno s tím něco udělat.
   V chodbě nebylo moc prostoru na to, aby začala skákat, což mi vyhovovalo, ale přesto jsem se nespokojil s klasickým obranným postojem pro soresu a bylo to dobré. I ji totiž viditelně zmátlo, když jsem už po dvou výměnách přešel do protiútoku, moc pěkně odklonil její meč a ji pak nabral ramenem proti stěně. Vzpamatovala se rychle a byla by mě ochotně polechtala čepelí na břiše, ale to už jsem udělal krok zpátky a byl tam, kde se mi líbilo mnohem víc – v chodbě za ní, kam by bazilišek od vchodu musel střílet skrz spoustu koz a zrzavé zášti.
   Ani se nad tím nepozastavila, zařvala a provedla několik dalších výpadů, z toho pár fikaně na nohy. Fikaně, ne však účinně, protože jakkoliv byla lepší, než jsem čekal, co do vzteku se asi teprve zahřívala a dělala tak babičce dost ostudu. Já se začal soustředit na obranu a vyčkávání, až se unaví, což mohlo přijít co nevidět, ale trochu mě rozptylovalo vědomí, že navzdory probíhajícímu běsnění z ní ani nadále nebyla znát temná strana. Její aura byla pořád tak mdlá, že kdyby v ní nebyly povědomé rysy, byla by k nerozeznání od kterékoliv jiné, k Síle necitlivé bytosti.
   Zamyšlení mě málem stálo ruku, když jsem před druhou čepelí v jeden moment uhnul až na poslední chvíli, a asi to, že byla tak blízko, ale přesto neuspěla, ji vytočilo ještě víc. Pořádně se do toho opřela a každá další rána stála za to, ale i když si musela pomáhat Silou, pořád to nebylo vidět. Napadlo mě, že možná používá stejnou techniku maskování stopy jako Zothar a Carke, ale pak mi došla jedna mnohem jednodušší možnost.
   [„Císař ti půjčil svoje maskovací cingrlátko, jo?“] zeptal jsem se prostě, protože to bylo snazší a bezpečnější než ji odzbrojovat a svlékat, abych zjistil, jestli jí na krku visí Maskovač. Hrozilo sice, že mi v tom návalu vzteku neodpoví, ale udělala to, dokonce s úsměvem, který mi měl být podezřelý.
   „Většinou mi věci dává,“ opravila mě, aniž by přestala dorážet. „Ale zrovna tohle jsem si vzala sama. Z mrtvoly jedné přestárlé fialové šlapky.“
   To mě samozřejmě mohlo napadnout taky, ale protože jméno mojí terapeutky, totiž první učednice, v úvodní přednášce z dějepisu nepadlo, doufal jsem, že nějak unikla jejich pozornosti. Bylo to však něco jiného, co unikalo něčí, přesněji mojí pozornosti. Ta pauza totiž nebyla způsobena její unaveností, ale spíš snahou změnit taktiku, a docela to fungovalo. Toho, že se mi jaksi hůř dýchá, jsem si sice všiml hned, ale zareagovat jsem nestihl.
   Začalo to pocitem, že mě někdo bestiálně silný drží za krk, a když vypnula meč a opřela se do toho i druhou rukou, dokonce jsem se nedobrovolně vznesl pár centimetrů nad zem. Volná pracka mi reflexivně vystřelila ke krku ve snaze povolit neviditelné sevření, ale meč v té druhé jsem dokázal nevypnout. Jeho bzučení však celkem rychle zaniklo v hučení ve spáncích a jejím smíchu.
   „Ale copak, potřeboval bys umělé dýchání?“ ušklíbla se a nejspíš chtěla pokračovat, ale v tu chvíli se mi povedlo sebrat síly na obranu a prostě jsem ji odmrštil poryvem Síly. Následný pád na podlahu jsem sice neustál, ale obavy, že bude na nohou dřív a dorazí mě, byly liché. Sotva jsem se totiž zvedl, viděl jsem její záři mizet v díře a lehce slábnout tím, jak ji náhle stínila tlustá stěna.
   Za jistých okolností bych to viděl docela rád, teď jsem ale okamžitě vystartoval za ní a dobře udělal, protože krátce před vyskočením ven mi kolem ucha proletělo cosi poměrně velkého a vzduchem zasmrděly raketové zplodiny. Díky slušnému rozběhu jsem proletěl mezi oběma předními tlapami baziliška, do jedné i lehce řízl a byl odměněn zvukem raněného stroje na zabíjení.
   Souběžně s mým přistáním se ozvala rána, jak v chodbě vybuchlo větší než malé množství raket, ale stejně jako ostatní drsňáci, ani já se tím směrem nepodíval. Radši jsem ještě ze země sekl i po noze zadní a kutálel se pryč, což bylo rozhodnutí docela šťastné, když uvážíme, že se bazilišek začal otáčet, mohl mě snadno zašlápnout a nepochybně chtěl na přání své paničky zasypat místo pod sebou kanonádou z toho milionu kvérů na hlavě.
   S podrobným plánem jsem se moc nezdržoval, jen jsem si ověřil, že Algernnon je tam, kde to její předchůdkyně měly nejradši, v sedle, a dal se do toho. Prostě jsem využil baziliškova zavrávorání, po té hlavě mu skočil a doufal, že se nechytím někde přímo před další hlavní. Nebylo to moc pohodlné, ale vyšlo to, povedlo se mi sevřít jednu z trubek na spodní straně hlavy a párkrát naslepo máchnout nad sebe. Při třetím seku jsem očividně zasáhl něco citlivějšího, protože hlava sebou náhle škubla v dost nepohodlném směru, vyteklo na mě cosi nepěkného a ten zvuk taky stál za to. Zatleskat jsem si ale nemohl, ne hned, protože kombinace prudkého pohybu a mazlavé kapaliny udělala svoje, já sletěl a periferně při tom zaznamenal návrat Trojky z výšin zpátky na zem, mezi nás smrtelníky.
   Sotva jsem byl na nohou, už jsem se musel bránit zběsilé sérii útoků vedených dvoučepelovým mečem a ani mi nezbylo moc prostoru na kochání se umírajícím mandalorianským bazmekem. Ta rána, když se konečně složil, ale rozhodně stála za to.
   Prostoru teď kolem nás bylo dost, nacházeli jsme se na nějakém nádvoří mezi dalšími vysokými kamennými stěnami, a Algernnon toho využila. Začala do svého útočení zapojovat víc a víc akrobacie a byla tím stále nepříjemnější. Pořád jsem doufal, že to všechno dokážu ustát dost dlouho na to, abych ji pak vyčerpanou prostě kopnul do hlavy a odzbrojil, ale byla lepší než její babička a síly rychle opouštěly i mě.
   „Po sedmnácti letech zevlování jeden docela vyjde z formy, co?“ vysmála se mi, jako by to tušila nebo vnímala taky, a její čepel mi v tu chvíli projela jen kousek od ucha. „Škoda, že jsi taková bábovka, že si ani nenecháš pomoct od temné strany. Byla by to pak větší výzva.“
   [„Nemysli si, že mě to nenapadlo,“] zařval jsem zpátky a další ránu odrazil trochu moc nasraně, ale pořád jsem se držel. Byl jsem si moc dobře vědom toho, že minule tahle metoda zabrala, ale taky že další sáhnutí po temné straně by mohlo klidně být poslední. A i když jsem stále doufal, že to, co se právě děje, je jenom nějaká další iluze, jejíž rozptýlení trochou zuření by možná nemuselo být až tak nezdravé, pořád ještě jsem měl meč a zvládal se bránit.
   „Nenuť se do toho,“ uculila se a zase mi šla po nohou, pizda, „aspoň to tu budu mít dřív hotové a budu si z tebe moct udělat předložku před krb.“
   [„Jak originální.“]
   „A možná mi zbyde nějaká kožešina na pouta, půjdou mi pěkně k vlasům. A budeš vlastně s námi, až budu mému pánovi zase dělat Harryshu...“ Asi doufala, že hodím šavli, ale pravdou bylo, že už jsem ji chvíli neposlouchal a vyplatilo se mi to. V ten moment, kdy se nadechovala k smíchu, se mi totiž povedlo něco v historii mých šermířských soubojů zcela nevídaného – jak jsem se tak bránil další ráně na tlapu, místo obvyklého protiútoku čepelí jsem udělal krok vpřed a dupl jí na nohu. Než si stačila pořádně zařvat a bodnutím mi zkazit den, šel jsem do ní znovu ramenem a drcnul do ní tak, že by se za to nemuseli stydět ani nejlepší dorážeči z Kwookrrru.
   Jak tak padala, ještě se pokusila po mně seknout, ale to mi spíš pomohlo – stačil totiž jeden táhlý sek na prostředek té tyče, co kolem ní ještě před chvílí tak roztouženě tancovala, objevila se sprška jisker a z dvoubřité kokotiny byl najednou normální meč s trochou bordelu navíc. A kupodivu se mi povedlo nelíznout jakoukoliv část jejího těla, ač byla opravdu hodně po mamince.
   „Au,“ fňukla, když sebou praštila o zem, ale nevstávala, i když funkční polovina meče v její ruce stále bzučela.
   [„Zahoď to,“] poručil jsem a mířil jí na krk svou zbraní. Ještě že jsem si ji dovnitř nakonec vzal.
   „Nasrat,“ odplivla si. „Moje máma se vám vzdala a jak dopadla, vy hrdinové...“
   [„Brečíš na špatným hrobě, kdyby bylo po mým, ani by tě nedonosila. A zahoď to, povídám!“]
   „Jak si přeješ,“ zapředla drze a skutečně meč vypnula a pustila. „Ostatně já přece chci, abys mě zabil. Pomalu, trýznivě. A aby sis to užil a pamatoval!“ To už i trochu prskala a přiznávám, vidina, že ji potrestám za všechny ty věci, co se udály, byla dost lákavá. Ale taky docela temná.
   „Na co čekáš? Až ti vyklopím další věci, co jsem provedla? Jak je libo.“ Ten tón se mi ani trochu nelíbil. „Víš, jak jsem říkala, že Roudý po průchodu labyrintem umřel? Tak to nebylo jen tak, nejdřív jsem ho chytila, vyšukala mu z hlavy zbytky mozku a pak ho zabila. Sice při tom dost slintal, ale měl překvapivou výdrž, větší než Simbacca...“
   [„A co Tarzarr, ten na tom v porovnání s těmi dvěma byl jak?“] Bylo to zvláštní, ale čím víc mluvila, čím víc se na té zemi koketně kroutila a čím víc se mě snažila vytočit, tím jsem byl víc v klidu, asi že mi bylo jasné, že právě o to se pokouší. A nehodlal jsem jí to dopřát.
   „Toho si nepamatuju, asi taky nic moc,“ odsekla, protože ten vtip očividně nepochopila. „Ale připomíná mi to, že až mě budeš mučit,“ culila se, když jsem si ze země přitáhl její meč, „asi bys mě neměl škrtit. Víš, mučení by měl být trest, ne odměna, a–“
   A pak bylo po všem. Jedno zabzučení, jeden průchod červené čepele krkem a hotovo. Žádná zloba, žádný vztek, vesměs žádná emoce a tedy žádná temná strana. Možná trochu lítost, že si nedala říct, nic víc. Byl jsem tak v klidu, jako už dlouho ne, a to, že se její tělo rozplynulo dřív, než jsem se stihl nahnout pro amulet, mi potvrdilo, že šlo o další temnou čertovinu. Tajemný hlas tentokrát moc spokojený nebyl.
   Ne že by na tom moc záleželo.

***

   Rozplynulo se i torzo mandalorianského robota a kamenné stěny kolem se rázem přeskupily. Za strašlivého skřípání pomalu zajely kamsi do země a já se najednou ocitl na otevřeném prostranství. Jeho okraje jsem neviděl, dost možná žádné nemělo, působilo tak nějak bezrozměrně a vnímal jsem jenom to, že na zemi stojí tak centimetr mrtvě nehybné vody.
   Když jsem vykročil, rozjely se po ní vlnky, ale jinak bylo všechno zcela nehybné, bez života. Žádné zvuky, žádný jiný pohyb, žádný život, mohl jsem se stejně dobře nacházet uprostřed černé díry. Vzduch byl vlhký, bez vůně či zápachu, a i když jsem už pěkně dlouho nevnímal barvy v tom konvenčním slova smyslu, okolí bylo jednoznačně černé.
   [„Haló?“] zkusil jsem.
   [„Haló, haló?“] odpověděla mi ozvěna a v dálce za mnou zahřmělo. Ačkoliv ale napětí tak nějak viselo ve vzduchu a zdálo se, že by fakt mohla přijít bouřka, něco mi říkalo, že tohle nebude tak docela normální noční přeháňka. Vlastně se i nabízela otázka, jestli jsem ještě pořád na Ugiva Cortax, protože to tak rozhodně nevypadalo.
   [„Tak asi půjdeme,“] navrhl jsem sám sobě, což je děsně zdravé.
   [„Půjdeme, půjdeme,“] souhlasil můj vlastní hlas, ale přesto to byla příjemná změna oproti tomu, jak na mě ještě nedávno furt někdo řval. Nebo to bylo před mnoha lety?
   Na podrobnější úvahy jsem neměl dost času, po pár minutách jsem skrz ten nepříjemný prostor dokráčel až k místu, kde už se nacházelo něco zajímavějšího než centimetr vody, a to sice průrva v zemi. Přeskočit by se dala i bez Síly, vlastně i překročit, ale do stran se táhla tak daleko, že mohla být podobně bezrozměrná jako celé tohle místo. A sem tam z ní vyletělo pár rudě žhnoucích uhlíků, jako by se tady jednoduše otevřela země a na povrch unikalo samo peklo.
   Došel jsem k nepravidelnému okraji, klekl si a se zájmem pozoroval, že voda poslušně zůstává na prostranství a dolů neteče, ale kupodivu mi to s identifikací úkazu ani trochu nepomohlo. A sahat do toho proudu kdoví čeho se mi dvakrát nechtělo.
   [„Kurva, co je zase tohle za píčovinu?“] zamumlal jsem.
   [„To by nás taky zajímalo,“] odpověděl mi můj hlas, ale tentokrát se nejednalo o ozvěnu. Na druhé straně průrvy stál on, mého srdce… no, šampion fakt ne, jenom zrcadlový odraz z vesmíru, kde bylo všechno jinak, někdo by dokonce mohl říct hůř.
   [„Nějakej uzel temný strany?“] zkusil jsem, odmítaje dát jakkoliv znát, že mě přítomnost mého druhého já a jeho užívání majestátního plurálu dost znervózňuje. Zejména když má to druhé já v pracce připravený světelný meč a v jeho auře pulzují nepříjemné odstíny rudé.
   [„To by hodně vysvětlovalo, ale nejspíš ho ještě kryjí halucinace, protože takhle fyzickou podobu většinou nemívají.“] Byl na tom viditelně úplně stejně, což by mě asi nemělo překvapovat.
   [„Ty jsi odborník,“] pokrčil jsem rameny a nadále klečel jen pár centimetrů od propasti, která mohla vést k rozžhavenému jádru planety stejně jako do osmnácté dimenze pekla.
   [„A ty nějakej krotkej, když to porovnáme s ostatními halucinacemi,“] kontroval.
   [„To víte, vaše veličenstvo, náročný den.“] Plus mínus pár let či celý život.
   [„Nebudeš s námi bojovat?“] podivil se, měřil si mě pohledem a úplně jsem cítil to opovržení a tu radost, že nedopadl tak hrozně jako já.
   [„Ne.“] Byl bych si i rezignovaně sednul, kdyby všude nebyla ta pitomá voda.
   [„Takže ses od minula poučil, hm?“] ušklíbl se a já poprvé po dlouhé době zalitoval, že nemám oči, protože bych je v tu chvíli fakt nutně potřeboval obrátit v sloup.
   [„Pičo, minule jsem tě skoro měl,“] odsekl jsem, i když to nebyla tak úplně pravda a on to musel vědět. Jenže když si pochlebování neodpustil on, jak bych to mohl dokázat já, že?
   [„Myslíš předtím, než jsi zbaběle zdrhnul kanálem?“] Culil se pod vousy a já měl chuť mu dát do držky, fakt jo. Jenže protože jsem od našeho minulého setkání dost zmoudřel a taky jsem věděl, že je halucinace, udržel jsem se.
   [„Jo,“] přikývl jsem tedy prostě a jednoduše a zvedal se. Jeho veličenstvo v tu chvíli aktivovalo světelný meč, ale když mi krátce nato ruplo v koleni tak, že to bylo nejspíš slyšet až na Magna Cortax, chuť na šermovačku v něm viditelně zase klesla. Čehož jsem nijak nevyužil, ale prostě se otočil na patě a vykročil, že půjdu pryč od něj i díry.
   [„Kam jdeš?“]
   [„Přece najít vhodnej kanál a domů, za ženou a dětma.“] Fakt jsem to řekl? Nezbývalo než doufat, že se to nikdy nikdo nedozví a že vzpomínky na ten fiktivní život co nejdřív zmizí, protože tohle nebylo ani trochu hezké.
   [„Taky bychom radši byli se svým harémem než tady,“] přitakal a asi si taky uvědomil, že souhlasit se svým protějškem je hrozně divné. Ale já ho v tom protentokrát nevymáchal a nepoznamenal jsem ani nic na adresu těch žen. Jenom jsem se zastavil a zase otočil na něj.
   [„No vidíš, tak si půjdeme po svém, co ty na to? Já nemám na další bitku čas ani náladu.“]
   [„Neříkej, že máš na práci něco lepšího?“] zamumlal mi do zad posměšně a já se zarazil.
   [„Hele, buď tak hodnej a vlez mi na hrb, jo? Přišel jsem sem zachránit dítě jednoho retarda, ne se pošťuchovat s vyhalucinovaným obrazem ze špinavýho zrcadla, co o sobě mluví v množným čísle, o jinejch věcech ani nemluvě, a už mě to tu fakt docela sere.“] Zamračil se, jako by zkoumal, jestli to myslím vážně, a to mě přimělo zvážit variantu, že halucinací není. Jenže jak by se sem pravý Darth Wango dostal? Zatím nic nenasvědčovalo tomu, že by labyrint uměl propojovat paralelní světy, takže pořád bylo pravděpodobnější, že ho jenom vytáhl z mého podvědomí a vzpomínek.
   [„Tomu moc dobře rozumíme,“] zamručel po chvíli a vypínal meč.
   [„Neke? A kohopak zachraňujete, vaše výsosti?“] To byl samozřejmě sarkasmus a moc dobře jsem věděl, že reagoval na tu druhou část, ale to on samozřejmě věděl taky a pochopil. A úplně jsem viděl, jak má na jazyku moji mámu, ale včas mu došlo, že by si tím v téhle zvláštní situaci nasral do vlastního hnízda.
   [„Nás, ty kriple, a tebe taky,“] odsekl prostě a docela věcně, [„co když je tohle jedna z těch debilních zkoušek, kdy máme zjistit, že se ven dostaneme jenom v případě, že spojíme síly?“] To mě sice napadlo, ale přeci jen bylo trochu pravděpodobnější, že cesta ven vede i přes mrtvolu toho druhého. A jeho to určitě napadlo taky.
   [„To je dost teplý, ale asi to za pokus stojí,“] přikývl jsem a rozhlížel se, jestli se kolem třeba něco nezměnilo. Marně.
   [„Když to nevyjde, tak tě holt zabijeme, no.“]
   [„To bys nejdřív musel přeskočit tu díru a přijít o nohy.“]
   [„Nebo možná ne,“] opáčil zlověstně a na pár okamžiků zavládlo ticho, jak jsme oba zvažovali možné cesty. Jako první pak promluvil on.
   [„Možná bude stačit, když zahodíme meče,“] přemýšlel nahlas a nemohlo mi ujít, že kouká do průrvy. Do té bezedné jámy, z níž sem tam pořád vyletělo cosi žhavého a do čeho já bych tedy meč raději neházel.
   [„Nebo tam skočíme,“] kontroval jsem.
   [„Dámy první.“]
   Kolem se znovu rozhostilo ticho, jak jsme oba přemýšleli a zároveň hlídali toho druhého. Vidina možné spolupráce tu sice byla, čím dál větší, ale to ještě neznamenalo, že tomu hajzlovi věřím. A on to nejspíš vnímal podobně.
   [„Třeba by stačilo, když si podáme ruce,“] navrhl jsem pro změnu já a obočí pozvedl on.
   [„Zkusit to můžeme,“] připustil a udělal krok k samému okraji průrvy. Kdoví proč mě napadlo, že by teď stačilo do něj jemně šťouchnout a byl by klid, ale to znamenalo, že něco podobného nejspíš napadá i jeho, a tak jsem neprovokoval a postavil se proti němu. To bylo ale prozatím všechno.
   [„Tak na tři?“] navrhl jsem, vida, že se do ničeho nehrne, a neušlo mi, že si se špatně skrývaným odporem prohlíží můj obličej v místech, kde bylo trochu vidět pod pásku. Minule jsem to neměl, tak se asi chtěl zeptat, ale jeho ego bylo silnější než zvědavost a potlačil to. Přikývl, přehodil si světelný meč z pravačky do levačky a prokřupal klouby.
   [„To je tolik, kdyby si náhodou vaše výsost nebyla jista,“] upřesnil jsem s ukázáním tří prstů a kupodivu tím věci vůbec neprospěl.
   [„Asi by to bylo vtipnější, kdybys taky nebyl z urozenýho rodu,“] odsekl a mé zmatení mu viditelně neušlo. Já samozřejmě narážel na jeho titul lorda ze Sithu, ale on samozřejmě věděl, že jím u nás nejsem, tak co to mele?
   [„Raz?“] začal jsem tedy s odpočtem, aby toho rozhození nestihl využít, ale neskočil na to.
   [„Jsi taky potomek Kurruchiche, syna náčelníka Pachacuteca, ne?“] otázal se nejistě, ale asi ze stejného důvodu dodal [„dva“] a natahoval ruku.
   [„Ne, můj táta byl pekař, tři,“] dokončil jsem bizarní výměnu a až pak mi došlo, že potomek nemusí být nutně syn, že mi ta jména něco málo říkají a že by bylo divné, kdybychom si byli tak podobní i s jinou krví. V tu chvíli bylo ale důležitější to, že se naše pracky potkaly, sevřely a nezkoušely na sebe žádné kraviny.
   Průrvě se to asi nelíbilo, začalo z ní létat víc a víc bordelu a pálilo to jako čert. Podlaha se začala třást, voda konečně odtékala tam, kam podle základních fyzikálních zákonů měla, a ani tam to neskončilo. Z díry se začala linout pára, ale to byly spíš takové vizuální efekty. Z těch méně viditelných je třeba zmínit hlavně podivný pocit, jako by se do mě z druhé ruky dostalo něco, co už tam dávno bylo, jenom jsem to schovával. A jak zároveň odešlo něco, co jsem nikdy neztratil.
   Popsat se to každopádně pořádně nedá, je potřeba to zažít.
   O dvě vteřiny později už jsme kontakt nevydrželi, jak to pálilo, náhle suchá podlaha se otřásala čím dál víc a z dálky k nám doléhal povědomý zvuk přestavby labyrintu. Neviděl jsem pořád nic, protože tam i nadále panovala naprosto mrtvolná tma, ale blížilo se to. Znělo to ale vlastně docela optimisticky, jako když se odemyká nějaký hodně starý a složitý zámek.
   [„Pozdravuj ženu a děti,“] ucedil a couval kamsi do tmy.
   [„A ty kurvy a parchanty,“] ucedil jsem já a napodobil ho.
   O pár vteřin později se kolem mě zvedla hradba kamenných stěn, ale tentokrát v ní byly jasně patrné dveře, kterými jsem pln očekávání vykročil prošel.

***

   Místnost na druhé straně byla sice trochu zatuchlá, ale s mnohem živější atmosférou, ve které navíc čekali Chlouppek s Kodym, Roudým a nějakou kočkou. Kdyby mě zajímalo, kdo je, možná bych si vzpomněl na Honndarsovy deníky, ale snad ani Wyrrgyho sbírka zajímavých faktů o Atalay mi v tu chvíli nebyla ukradenější.
   [„Opovažte se bejt halucinace,“] varoval jsem přítomné, opřel se o zeď a vnímal, že přestože to klidně mohla být další úroveň labyrintu, Síla byla dokonale klidná. Takže jsem se rozhodl to risknout, padl rovnou na hubu a za vydatného chrápání začal regenerovat, protože už jsem to fakt potřeboval. Pivo počká.
   Tak zlé to bylo.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

 

Další pískoviště: