Author Topic: [C] Champbaccovy lapálie  (Read 4506 times)

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8661
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
[C] Champbaccovy lapálie
« on: 09. Feb 2011, 16:43 »
Fialová předmluva autora:

Následující série logů popisuje dobu těsně před bitvou o Geonosis a bitvu samotnou a představuje čtenáři postavu Orn Zhar, švihlou padawan xenofobního mistra, která je spolu s ním vyslána na Bespin, aby tam urovnali nějaké ty neshody. Těsně po přistání jsou napadeni, mistr je zabit a s učednicí to vypadá bledě, neboť se jí porouchá meč.
V tu chvíli samozřejmě situaci zachrání ze střechy se snesuvší mistr druhý, který se sem nedávno vrátil na svůj starý post planetárního Pozorovatele, protože jeho padawan již byl pasován na rytíře a on se v Chrámu začal nudit.

Korektura textů Orn byla provedena jen letmo, pouze jsem odfiltroval věci jako "vydět", "opravyt" a "smých" a taky doplnil diakritiku a většinu interpunkce, aby se to vůbec dalo číst. Zbytek doopravím postupně, až bude čas.

Začátek se někde ztratil, začíná to ve chvíli, kdy poslední robot padne k zemi fialovou čepelí a její majitel se ptá toho vyjeveného uzlíčku nervů, jak se do takové lapálie dostala.




Se zdvořilostním výrazem jaký má asi každý člověk, kterému někdo pomůže, se ptám: „Proč je tu ještě jiný Jedi?“

Nepopírám, že mě její reakce trochu udivila. Právě jí zemřel mistr, ona nebyla zrovna v záviděníhodné situaci a stejně se nejdřív zeptá, co tu dělám? Navíc mi ani neodpověděla...
[„Pomalu, děvče, já se ptal první,“] odpovím možná trochu drsněji, než by se hodilo, ale možná to celé věci jenom prospěje. Zároveň s tím se sehnu k troskám jednoho z robotů a pouhý pohled na jeho označení mi potvrdí domněnku, že se skutečně jedná o droidy mého starého kamaráda. Budu mu muset znovu promluvit do duše.
Tedy až vyřeším tuhle záležitost...

S výrazem teď tvrdým jako Duraocel odpovím: „Já a můj bývalý mistr jsme měli za úkol vyřešit jakýsi spor o plynové naleziště a tohle (ukážu na znak jednoho droida) jsou droidi agresora.“

Bývalého mistra, hm, zrovna vřelý vztah spolu asi neměli, když ho odepsala takhle rychle. Ale k Sithu s tím, teď máme na práci důležitější věci, jako třeba vypadnout odsud dřív, než sem napochoduje další skupina robotů a pokusí se napravit chybu svých předchůdců.
[„Spor o naleziště?“] zabručím s ne zas tak velkým překvapením. Každý druhý den se tu někdo pohádá, zda ten či onen oblak plynů je či není jeho, ale ještě nikdy se nestalo, že by se ta záležitost dostala až do Chrámu a ten se tím seriózně zabýval.
[„Nefiguruje v tom sporu jméno Cebbar Dor?“] zeptal jsem se po krátkém zamyšlení, protože mi asi bylo jasné, odkud vítr vane.

„Ano. Problém je v tom ze ten plynný oblak je v území úplně jiného města.'' Pohlédnu na svého nového přítele. „Toto město v něm melo své těžební stanice a právě on je zlikvidoval a začal tam těžit svými stanicemi.''

Jo, to zní jako Cebbar, vždycky až příliš horlivý, vždycky až příliš radikální, vždycky až příliš hloupý. Jen mi bylo divné, že se ke mně nedonesly zvěsti o ztrátě těžebních platforem Oblačného města. I když stát se mohlo cokoliv.
[„Půjdu si s ním promluvit,“] shrnul jsem prostě, opět si přehodil kápi přes hlavu a chystal se vyrazit, věděl jsem toho už dost. Jenže pak jsem si všiml té učednice. Nechat ji tady jen tak není zrovna chytré.
[„Jestli chceš jít se mnou, budeš asi potřebovat opravit svůj meč, máš s sebou náhradní díly?“] zeptal jsem se bručivě.

Nehledě na jeho chování, byl mi sympatičtější než Kerm. Můj teď již bývalý mistr. „Ano, mám je ve stíhačce a mám tam i druhý, pro všechny případy. Původně jsem se chtěla učit Jar'Kai, ale pak jsem od toho opustila.“

Upřímně řečeno jsem od toho „Ano“ přestal poslouchat, protože právě to slovo bylo hlavní. Kdyby je s sebou neměla, bylo by to podstatně horší, protože já jich u sebe doma mám jen velmi nedostačující množství.
[„Upaluj si pro něj,“] pravil jsem asi trochu velitelštějším tónem, než na jaký jsem měl právo, ale situace si žádala rychlé řešení. [„Sejdeme se před hangárem hned, jak to bude možné. Musím si něco zařídit,“] poslední větu už jsem vyřkl prakticky za běhu.
Plášť za mnou vlál a já se ani neohlížel, protože pokud tam mám být včas, musím sebou zatraceně pohnout.

Chvilku po tom co vyrazil jsem se i já rozeběhla do hangáru a přemýšlela, jestli je taky Sentinel. Poté co jsem doběhla do hangáru a otevřela stíhačku jsem si našla jeho informace. Nebyly nějak zajímavé, ale alespoň vím, kdo to je. Popadla jsem svůj druhý meč, náhradní díly a opravila meč. Asi za deset minut už jsem čekala před hangárem, první meč připravený a druhý mez svými... no, nechtějte vědět, a čekala na mistra Champbaccu.

Celé moje zařizování spočívalo v tom, že jsem co nejrychleji doběhl do jednoho z místních barů, toho hodně zapadlého, pohledem přejel všechny návštěvníky a naštěstí našel toho, koho jsem hledal. Pobledlý Rodian seděl tam, kde vždycky, a když mě spatřil, vyprskl právě upíjený mok. Viděl mě zřejmě opravdu rád.
Náš rozhovor proběhl rychle a bez problémů, já se zeptal, on odpověděl, já odešel. Takže už jsem věděl, kam se můj starý kamarád přestěhoval poté, co jsem ho minule málem přetrhl vejpůl.
Když jsem dobíhal na místo srazu, už z dálky jsem viděl tam přešlapující učednici. Jdu pozdě, ale kdybych nepřišel, nemáme kam jít, takže se to dá pochopit.
[„Drž se za mnou a připrav se na všechno, ten chlápek je trochu pruďas,“] pravil jsem a bez delších skrupulí se vydal rovnou tam, kam mě informátor poslal, to jest prakticky na druhou stranu města než kde došlo k přepadení. Šla za mnou, což mi připomíná...
[„Mimochodem, jak ti říkají?“]

,,Moje jméno je Orn příjmení ti neřeknu, mistře Champbacco.''

Taky odpověď. Jméno bohatě stačí, stejně ji po vyřešení téhle záležitosti pošlu zase pěkně zpátky na Coruscant a už se možná nikdy neuvidíme. I když jsou cesty Síly vpravdě nevyzpytatelné. Ale moment, jak to, že najednou zná moje jméno, když se prve ptala, co tady dělá další Jedi?
Odskočila si do lodi, vzpomněl jsem si. A pokud vím, tak v databázi Řádu o mně pár slov asi přeci jen bude, i když se snažím udržovat si odstup.
[„Těm věcem nevěř, tak hrozný zas nejsem,“] ušklíbl jsem se napůl pobaveně, napůl znechuceně, že nějaká taková databáze existuje, ale do tváře mi sotva mohla vidět, na to byla moc velká tma a já měl kápi.
A ten dům v dálce už se blížil...

„Děláte si srandu? Obdivuji vás, takovou misi by asi moc lidí nesplnilo. Podle toho jste velmi zkušený, i když náladový.“ S úsměvem. „Jsme si podobní.“
„Popravdě, Kerm, můj bývalý mistr, si myslel, že nemám právo stát se Jedi.“

Zmínka o mé náladovosti trochu přebila tu o zkušenosti, či co to říkala. Tu databázi by měli zrušit, kazí to dětem iluze o vnějším světě.
A právě jsme se ocitli před vchodem do domu, v němž měl přebývat dnešní zloduch číslo jedna, takže jsem se ani nestihl zeptat, jakou misi to vlastně myslela. Máme tu důležitější práci než babské žvanění, není-liž pravda.
[„Jsme tady,“] pravil jsem prostě, prohlédl si matné zdivo budovy a masivní dveře. [„Co bys udělala teď?“]
Ne že bych ji chtěl nějak zkoušet, ale vždycky je lepší mít dva pohledy na věc a vybrat ten lepší. Třeba překvapí.

,,No nenápadně se tam dostat přes střechu? Hlavním vchodem nepůjdeme, to by byla sebevražda.''

Praktická je, to ano, ale...
[„Sebevražda možná, větší zábava určitě,“] zakřenil jsem se jako šílenec a třikrát hlasitě zabouchal na dveře. Možná to vypadalo, že jdu jako blázen smrti vstříc, ale já věděl něco, co ona nevěděla. A to sice to, že Cebbar je mimo toho všeho, co už bylo řečeno, strašlivý škudlil a jako ochranku kupuje jen nejlevnější droidy, jejichž cena odpovídá kvalitě.
Navíc si jdeme hlavně popovídat. Ale i když po nás budou střílet, nějak už to zvládneme.

„Konečně někdo, s kým si rozumím.“ Úsměv, který se objevil v mé tváři, předčil cokoliv. „Nikdo nikdy nebyl tak šílený. Jen já a vy? Ty? Jak?“

To její váhání mi připomnělo Jess, mou padawan. Ale ta se neptala, té jsem musel rovnou nakázat, že mi prostě bude vykat. Ne že by to snad k něčemu bylo.
[„Ne že bych nějak lpěl na zavedených pravidlech Řádu, ale silně bych preferoval, kdybys mi vykala.“] Přeci jen se neznáme tak dlouho, jedno vytažení z bryndy nic neznamená, navíc se brzo rozejdeme zase po svých věcech.
Těžká vrata se začala zvedat.

Poněkud otráveně jsem odpověděla: „Dobře.“ A pozorovala, co se bude dít.

Jen co se vrata zvedla, bylo nám oběma jasné, že Cebbar si nebude chtít povídat. To poznáte tak, že na schodech stojí trojice robotů, každý má v rukou blasterovou pušku a začnou po vás střílet.
V tu chvíli prostorem zabzučely dvě aktivované čepele světelných mečů, žlutá a fialová, ta žlutá o něco málo dřív. Přestřelka netrvala dlouho, oba jsme se prakticky nehnuli z místa a roboti padli pod vlastní palbou. I Orn zjevně ovládala třetí formu boje s mečem. Sice na úrovni podstatně nižší, ale neměla se za co stydět.
[„Cebbare? Kde se zase schováváš, ty kryso prohnaná?“] rozeřval jsem se, co mi plíce stačily, ale odpověď z nějakého nepochopitelného důvodu nepřišla. Jenom další roboti, tentokrát čtyři.

Mistr byl trochu pomalejší, ale bylo mi jasné že je opravdu zkušený. První droidi padli během několika sekund a další už přišli. Jeden měl dokonce raketomet. Po chvilce opravdu bylo slyšet svist střely, kterou jsem se pokusila odklonit, ale povedlo se mi jen vychýlit ji do stropu, takže zbylí droidi byli jaksi zasypáni, a tak nemohli střílet. Asi byli vhodní tak maximálně na roztavení, protože už asi nešli víc sešrotovat.

Dobře, přiznávám, arzenálem mě ochranka trochu překvapila, ale zas tolik jsem se rozhodit nenechal. A když byla i druhá vlna robotů odklizena z cesty, přišel čas podívat se po starém příteli, nyní už ne tak úplně příteli, co bude mít kliku, když nebude moc remcat.
Nebylo těžké vybrat směr dalšího putování, protože cesta pokračovala jenom nahoru do dalšího patra a i když byla zasypaná troskami stropu, pořád se tudy dalo pohodlně projít. A zbytky droidů tak srandovně křupaly pod nohama.
Tam se napojovala dlouhá chodba, která vedla nalevo a napravo, na obou stranách byla zakončena podobně masivními dveřmi. Zahnul jsem doleva, veden čistě instinkty a možná trochu Silou. Jeden jediný strážný droid, co tam stál, byl smeten během okamžiku a já zabořil svou čepel hluboko do dveří, protože mi bylo jasné, že tentokrát zaklepání nepomůže.
[„Kryj mi záda!“] zařval jsem burácivě a jal se krájet dveře jako teplé máslo.

Na tohle jsem byla zvyklá a okamžitě jsem měla zářící čepel v ruce a pomocí síly i očí jsem sledovala celé okolí. Najednou ve mě hrklo když jsem upřela své vnitřní oko do místnosti. Byl tam jakýsi živý tvor, asi dva tucty droidů a to, co mě zděsilo nejvíc, trhaviny. Asi dvě bomby s detektorem, který roztrhá každého, kdo překročí práh. Okamžitě jsem Silou šťouchla do mistra a řekla jsem mu o tom, aby mě ale nebylo slyšet. Pomocí Síly.

V mysli na mě začala mluvit, zajímavé. To už se mi pěkně dlouho nestalo. A to sdělení nebylo moc příjemné.
Vytáhl jsem meč z rozžhavených plechů a zabušil tam, kam se ještě dalo. A začal řvát tak, že by se toho bály nejen děti.
[„Cebbare, ty sráči malej, koukej otevřít, potřebuju poradit s účetnictvím!“] To byla trapná a hlavně chabá parodie lsti, která neměla šanci vyjít, pochopitelně. Ale smích z druhé strany jsem slyšel, takže ty dveře nejsou zvukotěsné.
[„Kolik toho tam je?“] zeptal jsem se tiše Orn, která dovnitř očividně viděla mnohem lépe než já.

Poté co jsem se přestala dusit smíchy (ten vtip s účetnictvím mě opravdu dostal) jsem mu v mysli řekla: „Na každé stěně je jeden detonátor a výbušnina. Ti droidi jsou rozmístěni tak, aby dveře do místnosti byly pokryté velmi silným palebným vějířem. Myslím, že by jste je mohl odpálit. Já bohužel neumím tak přesně používat Sílu.

[„Uvidíme,“] shrnul jsem naše možnosti, zvednul obočí nad jejím smíchem a zase zabušil. Dostane ještě jednu šanci vyjít z toho jako chlap.
[„Víš, ty smraďochu,“] začal jsem pomalu a pečlivě volil slova, ač to tak možná nevypadá. Když ho vytočím, možná se mu rozsvítí, možná ne. [„Je vážně moc chytré podminovat si vlastní úkryt. Nech mě hádat, jsou to ty samé bomby, kterými jsi chtěl zabít senátora z Anoatu, že jo? Ty, co se odpalují skoro samy a ani na to není potřeba Síla.“]
Chvíle ticha, ale ustal i smích.
Podíval jsem se na Orn a předstíral napětí. Ve skutečnosti mi bylo celkem jedno, jak se ten člověk zachová, protože každopádně dopadne špatně. Jako každý, kdo vyplýtvá moji druhou šanci.
„Vylezu ven,“ ozvalo se nakonec a já se usmál pod dlouhé vousy. „Ale slibte mi, že se mi nic nestane!“
[„Tady ho máme, hrdinu,“] uchechtl jsem se směrem k Orn a vypnul meč, i když jsem stále poslouchal, jestli mě Síla nevaruje před nějakým dalším podrazem.

Jeho napětí bylo fingované, to jsem poznala hned, protože jsem se furt dívala na svět vnitřním okem. To mi dává spoustu možností vidění, které tu nebudu detailněji rozepisovat. Vypnula jsem meč, ale měla jsem ho stále připravený. Postavila jsem se tak, že možný útok by musel být veden na dvě fronty proti sobě, a čekala jsem jak ho Mistr přetrhne jak sliboval a jak cítím z jeho myšlenek.

Dveře se po chvíli skutečně rozletěly a kupodivu z nich nic nevyletělo. Droidi na druhé straně byli všichni deaktivováni a jediné, co se tam hýbalo, byl přibíhající muž. Celkem mladý, celkem malý, s pletí lehce namodralou. Cebbar nebyl čistý člověk, nejspíš se jednalo o následek nějakého hodně vydařeného flámu, na němž byla jeho matka a pak spousta nelidí.
Skočil jsem po něm hned, jak prošel dveřmi, a úlek s ním málem šlehl o podlahu. Teď si aspoň nebude vyskakovat.
[„To bylo velmi moudré rozhodnutí, Cebbare,“] pochválil jsem ho, poplácal ho rukou po hlavě, což mohlo vypadat vážně komicky, a pak si ho hodil přes rameno s jasným cílem ho odsud dostat, aniž by mi utekl.
[„Jdeme,“] zavelel jsem tak nějak do okolí a šel napřed, zpátky chodbou a po schodech s troskami, až ven na vzduch. A rovnou na policejní stanici.

Já jsem ho následovala a dusila se smíchy. Škoda že jsem nebyla přidělena k němu, je s ním tolik zábavy a jsme si podobní. No nic. Jak jsme dorazili na stanici, místní policie byla překvapená a okamžitě po pár otázkách a odpovědích si už v poutech odváděli Cebbara v poutech do jeho cely. Vyšli jsme ven a pozorovali svítání, které zbarvilo Bespin do nádherných barev.

Zlo bylo dopadeno, situace vyřešena. Ale život mistra za to byla snad až příliš vysoká cena. Planeta se probouzela a již brzy našli náhodní kolemjdoucí jeho tělo tam, kde naposledy vydechl.
Na mně teď bylo, abych jeho ostatky a jeho učednici dostal zpátky do Chrámu. Pochopitelně jsem nad tím mohl mávnout tlapou a poslat je domů s nejbližším nákladem oba dva, ale to jsem jednoduše nedokázal. Prostě jsem se cítil zodpovědný za to, že mistr zemřel ve městě, jehož ochráncem jsem byl.
Do dvou hodin jsem se domluvil se starým známým, že na svou loď vezme jak mě, tak Orn, tělo jejího mistra a všechny tři stíhačky.
Už brzy se zase projdu po Chrámu a možná, možná uvidím i Jess...
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8661
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Kterak se Champbacca k válce přimotal
« Reply #1 on: 09. Feb 2011, 20:31 »
Konečně. Chrám. Myslela jsem, že toto místo je mým domovem a vždy jím zůstane, ale při tom posledním dobrodružství a při ztrátě mistra jsem myslela, že moje tělo bude nakonec jen součástí plynů toho obra. Podívám se za sebe a lehce se usměji na Chambaccu a zase posmutním, když uvidím truhlu s ostatky mého mistra. „Není emocí. Je pouze mír,“ říkávali mi. Proto jsem smutná a zároveň šťastná. Smutná proto, že mistr zemřel, a šťastná proto, že splynul se Sílou a že se mi zjevil ve snu, kde se mi omlouval za své chování a řekl mi, že už pochopil, že jsem byla dobrou žákyní a že si přeje mé brzké jmenování rytířem.
Před radou se o tom radši nezmíním. Ti by se mi vysmáli. Banda staříků. Pokud nepočítám mistra Yodu, zdá se mi Rada plná podivínů a stařečků bez smyslu pro humor. Prostoupíme branou a znovu pohlédnu na plošinu, kde je ta krabice, a zašeptám. „Jsme doma, mistře.“ První, koho jsem uviděla, byla jakási žena s rudými vlasy asi mého věku a vysoký muž, kteří postupovali schodištěm na druhém konci haly. Poté jsme se vydali zajistit uložení ostatků mého mistra a šli jsme na předvolání Radou do jejich věže, kde uslyším, kdo teď bude můj mistr. Doufám, že to bude tedy Champbacca, i když spolu možná nebudeme dlouho a ani jsme zatím spolu dlouho nebyli.

Cesta na Coruscant uběhla neskutečně rychle. Možná proto, že jsme letěli na palubě jedné z nejrychlejších nákladních lodí, jaké jsem kdy viděl. Není nad to mít kamarády mezi přepravci všeho možného i nemožného.
Přistáli jsme přímo na chrámových plošinách, a protože nás očekávali, nechyběl uvítací výbor složený z několika pomocných droidů a jednoho mně neznámého rytíře.
Roboti se okamžitě ujali zinkové rakve mrtvého mistra a odjeli s ní bočním vchodem do suterénu Chrámu. Pak už jsem ho viděl jen jednou, na tradičním ceremoniálu spálení ostatků, kterého jsme se účastnili později společně s dalšími Jedii.
Rozloučil jsem se s majitelem lodi, ještě chvíli se za ní díval, jak mizí v horních vrstvách atmosféry, a pak se otočil zpátky k Orn. Prohlížela si chrámové schodiště, po němž jsme se vzápětí vydali nahoru k hlavnímu vchodu. A pak nás čekala Rada, jak nám nezapomněl sdělit onen rytíř z uvítacího výboru. Už se těším.
Sotva jsem prošel kolem stráží, pocítil jsem cosi zvláštního v Síle. Přítomnost někoho známého.
[„Běž napřed,“] zavrčel jsem na Orn hlasem, který nepřipouštěl odmlouvání. [„Sejdeme se před výtahem do věže Rady.“]
Možná něco odpověděla, ale já už to neslyšel, protože jsem utíkal chodbou tam, kam mi velely instinkty.

Od kdy se sakra takhle chová? Takový výraz. No dobře, počkám na něj. „HEJ, ORN!“ kdosi zařve přes celou halu a já v něm poznám Derka Yalla. Počkám, až ke mně přijde, a společně vyrazíme k výtahům. ,,Tak jaký je Bespin? Jaké to tam bylo? Kde je Kerm?“ Při zmínce mého bývalého mistra mi zkamení tvář a řeknu mu: „Kerm už není mezi živými. Myslím, že víš, co to znamená.“ Jeho veselá tvář najednou dostane soucitný výraz a začne si nebýt jistý jak reagovat: „To není možné, jak? Kdy?“
Je to pro mě těžké, ale ten chlápek, který zruinoval ty plošiny, na nás nastražil past a detaily snad nemusím říkat. Nebýt Mistra Champbaccy, asi by jsem tu nebyla ani já.“
Jeho tvář je nyní překvapená. „Mistr Chamkdo?“
Usměji se. „Ten Wookiee, co tu před chvilkou proběhl. To on mě vzal zpátky do chrámu a pomohl vyřešit ten spor.“
„Aha.“
Mezitím jsme dorazili k turbovýtahům a Derk odešel. Čekala jsem asi jen pět minut a už vidím, jak Champbacca přichází. Ne, to není on. „Tak kde je?“ Říkám si a čekám dál.

Jdu po chodbě a všichni mě začínají pomalu štvát. Ty dva blbečci smějící se a ukazující na mě prstem. Ty nanynky, co prskaj smíchy… prostě všichni. No a co? Tak jsem se sekla. To se stane každému. Už už se chystám rozebrat je na součástky, když v tom se v mém zorném poli ukáže velké chlupaté něco, co má na sobě holinky a plášť, který vyšel z módy nejméně před dvě stě lety.
Trochu se přikrčím a začnu skrývat svojí Silovou stopu. Přiblížím se co nejblíže a pak vyskočím. Obejmu Wookieeho rukama okolo krku, nohama okolo pasu.
„Jedna nula pro zloducha!“ vykřiknu, políbím ho na tvář. „Ráda tě vidím,“ zašeptám.

Byla to nesmírná dřina, přemluvit vlastní reflexy, aby nedělaly svoji práci a já tak s tím, co po mně skočilo, nešlehl o podlahu. Protože existovala jediná bytost v celé galaxii, která mohla tohle udělat a zároveň být v Chrámu. Můj lehce šílený padawan, tohoto času již rytířem, ovšem stále lehce šíleným.
[„Já tebe taky, Jess,“] zabručel jsem a přejel pohledem po překvapených divácích. Nebylo jich mnoho a i ti vyklidili pole.
Zlehka jsem ji pohladil po rudých vlasech, gesto vskutku nedůstojné rytíři Jedi, a počkal, až sleze. V téhle poloze se mi nediskutuje zrovna nejlépe.

To pohlazení by mi normálně vehnalo slzy do očí. Přitulila jsem se k němu ještě více, div jsem ho nezačala škrtit.
„Povídej, přeháněj. Kde jsi byl? Co jsi tam dělal? Jak dlouho tu zůstaneš? Prosím, prosím. Mám takovou radost,“ dala jsem mu ještě jednu pusu a nohy jsem zaklesla za jeho opasek, kdyby se mě náhodou snažil setřást

Doufám, že mě neuvidí někdo ze staroušů, to by je asi trefil šlak. I když na druhou stranu…
Byla zvědavá, jako ostatně vždycky, a taky dost netrpělivá, jako ostatně vždycky. I když jsem byl dost dlouho pryč, spojení s Chrámem jsem úplně nepřerušil, takže zpráva, že přijala vlastního učně, se ke mně pochopitelně dostala. Chudák kluk.
[„Doma,“] řekl jsem, ač jsem to neměl v plánu. Ale další rok strávený na Bespinu z něj domov udělal, o tom nebylo pochyb, ač Kashyyyku zůstal status mé rodné planety, domovem býti přestal.
[„Vodil babičky přes ulici, sundaval kočky ze střech a tak, však víš,“] a občas taky oddělal tucet parchantů, co mi tam z toho chtěli udělat kůlničku na dříví, život už je holt takový.
[„A co ty?“] nabízela se odpověď a můj pohled znovu zběžně překontroloval chodbu.

„Mno, znáš to,“ zasmála jsem se, „máš padawana, děláš spoustu důležitých úkolů pro Chrám.“ Odmlčím se.
„Taky křičíš na Radu a před hromadou capartů se řežeš mečem do ruky,“ ještě stále jsem se pevně držela a hrála si s Champieho srstí na hrudi. „A hele! Šedina!“

Já ti dám šedinu, chtělo se mi zařvat, ale… ale ona tam fakt byla. K Sithu, vždyť je mi teprve šedesát! A pak jsem si všiml její ruky. Tak o tomhle si tu dnes všichni šuškají, no to se povedlo, zase si hrála a zapomněla si dávat pozor, jak typické.
[„Jo, něco mi to připomíná,“] pověděl jsem poměrně klidně a trochu se zasnil. Ten mladíček s ní sotva zažije tolik legrace jako ona se mnou, ale to už je jeho problém. Pousmál jsem se a poplácal ji po zádech, přičemž se moje ruka dotkla i boku.
[„A hele, špek,“] rozesmál jsem se. To bylo víc než jen protiargument na moji šedinu, tohle skončí krvavě.

„Hej,“ rozčertila jsem se, „co si to dovoluješ?“ Zamračím se a štípnu ho do prsa.
„Žádnej špek tam není, jen dokonale vytrénovaná postava. Koukni se radši na sebe ty tlačenko. Celou dobu sis válel šunky a mě se v batohu už skoro půl roku válí nové album Ding Dong Dugs. Proč ses nestavil na vánoce, hm?“

[„Na co?“] zněla moje překvapená odpověď dotazem, protože jsem neměl páru, o čem to mluví.

„Jen se nedělej. Celou dobu se někde flákáš, kdežto my, udatní rytíři Jedi, se staráme o klid a bezpečí v galaxii. Hezky sis za tu dobu vytrénoval bříško, jen co je pravda,“ rozcuchám mu chlupy na hlavě. „Vsadím se, že jsi přibral minimálně šest kilo.“
„A abys tomu rozuměl…. Mám pro tebe nové album skupiny Ding Dong Dugs. Tvá oblíbená skupina. Nemohla jsem ti to dát dříve, protože sis právě flákal neznámo kde… Neznámo pro mě, kde.“

Takže jsem se nedozvěděl nic nového. Termín Vánoce mi byl stále skryt a další podané informace už jsem věděl. I o tom albu. Hlavně proto, že na Bespinu se stavili taky a viděl jsem je dokonce na živo. Parádní, ale chce to mít dvoje špunty do uší.
[„Nepřibral jsem šest kilo,“] hájil jsem se. [„Přibral jsem osm, ale všechno to jsou svaly.“] Ono to každodenní běhání po městě, skákání po střechách a lezení po okapech člověka docela zocelí. A já ještě k tomu nebyl člověk, takže je nutno přičíst zvýšenou rychlost buněčného dělení mojí rasy. Ale na přednášku z biologie teď není vhodná doba.
[„Starali jste se dobře, vy udatní?“] zašklebil jsem se na ni a vzpomněl si na předešlý den. Nebo to bylo už předevčírem?

„Tss, nedokáže si ani přiznat, že ne vše, na jeho těle, jsou svaly. Jsi prostě zrůda a hotovo,“ přičichnu si k jeho srsti. „A pěkně smrdíš. Za normálních okolností bych se tě právě teď pustila a začala si držet uctivou vzdálenost od tvé osoby, ale protože jsem tě ták strašně dlouho neviděla je mi to jedno a chci dělat tuli tuli.“ Opřu se hlavou o jeho rameno a zavřu oči.
„Obejmi mě… Prosím.“

U Baccovy šavle, to se mi snad zdá. Tak já jsem jí chyběl? Já, smradlavá zrůda se způsoby řeznického psa? Ta se tu musela vážně nudit.
Objal jsem ji tedy a pak v dálce v chodbě zahlédl Orn. Měli jsme se sejít před výtahem do radní věže a jí bylo zřejmě divné, kde jsem tak dlouho. Jakmile mě viděla, zastavila se.
[„Jess, budu muset jít,“] zamručel jsem pomalu, [„čeká na mě Rada, ještě se určitě uvidíme, chvíli tu zůstanu.“]

„Tak tedy dobrá,“ posmutním a pomalu se Champieho pustím, zahlédnu malou twi‘lečku, nedočkavě zírající na Champieho. „Hodně štěstí. Snad tě ještě někdy uvidím.“ Řeknu se sklopenou hlavou a pomalu se vydám pryč. Pryč od toho, kterého, ačkoliv smrdí, mám v galaxii skoro nejraději. Nedělej to. Ovládneš to. První dvě slzy jsem zatlačila.

Rozhovor s Jessicou měl na mě blahodárný vliv. Takže mi bylo celkem jedno, že teď zase budu tvrdnout v tomhle hnízdě archaismů a taky to, že jdu pozdě na místo srazu. Učednice už tam pochopitelně čekala a netvářila se moc nadšeně. Nacvičeným gestem jsem přivolal výtah a trochu se na ni usmál.
[„Jak se těšíš na Radu?“]
Jo, byl v tom sarkasmus, uznávám. Ale jenom trochu a to nikdy neškodí.

„Asi jako bantha na rancora. Kdes byl tak dlouho? Nebýt toho, že jsem potkala známého, tak tu fakt tvrdnu dlouho.“ Nakvašený pohled je jasným důkazem, že by se měl chovat slušněji. „Jo a sarkasmus tu snad není nutný, ne?“

Jen se pousměji pod vousy. No, možná trochu víc než je zdrávo a nutno, ale vážně mě pobavila. Vyřídilka jí tedy rozhodně nechybí, v tomhle se hodně podobá Jess. Ale ta se mračila mnohem roztomileji.
Stále mlčím, když přijel výtah a my do něj nastoupili. Stiskl jsem příslušné tlačítko, stoupl si až k zadní stěně a za stálého, i když už velmi slabého pochechtávání ji sledoval a zkoumal její Silovou stopu. Něco v ní je, to se musí nechat. Ale po Jessice člověk potřebuje pár let na odpočinek, než si vezme další učednici podobného ražení.

Klidně dýchám a připravuji se na setkání. Kéž by se přestal tlemit. Vážně si nemyslím, že by mě měl brát na tak lehkou váhu. Dveře se otevírají a já už vidím dveře. Ty dveře se ničím neliší od ostatních, ale vedou do zasedací místnosti Rady. Zhluboka se nadechnu a vstoupíme do místnosti. ,,Vítám vás,' pronese Mace Windu a ostatní se k nám otočí a začnou nás sledovat. Dokud mi někdo z Rady nepokyne, nepromluvím.

[„Klid,“] pronesu směrem k Orn, když vystupujeme z výtahu, ale asi mě neslyšela. Moje tichá rada totiž zanikla v uvítání toho černocha.
Mírně se ukloním všem v místnosti a připravím si odpověď na otázku, která prostě musí přijít.
„Smrt mistra Deserta velkou ztrátou je,“ zachmuřil se Yoda a střídavě na nás koukal. „Co stalo se na Bespinu, hm?“ No vždyť jsem říkal, že musí přijít.
[„Mise byla splněna, mistře,“] zabručel jsem na něj jako vždy, když sděluji prostá fakta. [„Těžební zařízení je opět v rukou jejich právoplatných majitelů,“] takže se nemusíme bát nedostatku tibbanového plynu, domyslím si v duchu. [„Smrti mistra Deserta je mi líto, hlavně proto, že k ní nemuselo dojít.“] Uznávám, tohle bručení už bylo trochu podrážděné, ale stále jsem se plně ovládal.
„Naznačuješ snad, že k pochybení došlo?“ zaskřehotal Yoda a už se díval jenom na mě. Stejně jako všichni ostatní.
[„Ano, kdyby se někdo ráčil informovat nejdřív mě, mohl bych ho přinejmenším varovat, že s panem Dorem se musí jednat opatrně. V lepším případě jsem to mohl vyřešit sám, ale to by...“]
„Dost, to stačí,“ promluvil Mace Windu a skočil mi do řeči. To vážně nemám rád a vsadím se, že on to ví, provokatér. „V databázi Pozorovatelů došlo zřejmě k chybě, nevěděli jsme, že na Bespinu někdo je.“
No, to je jediná věc, která by je mohla omlouvat. Ale i tak je to příliš vysoká cena, smrt mistra proti technické závadě.
„Co s mladou Orn teď bude, hm?“ ozval se znovu Yoda a podíval se na oslovenou. Zjevně čekal, co řekne, jenže to už se mě netýkalo, tak jsem nacvičeným způsobem vycouval.

Zaraženě mlčím a nevím, co si mám najednou sama počít. Řeknu však: „Jistě jste obeznámeni s mými výsledky, a tak žádám o nového mistra. Nechci ještě být sama.“

Po setkání s Radou jsem se chvíli toulal po chodbách Chrámu a přemýšlel. Už mě tady nic nedrží, mrtvého mistra a jeho živou učednici jsem dovezl v pořádku, zbytek už mě nemusí zajímat. Tak proč mám pořád takový divný pocit, že bych ještě neměl odlétat? Živoucí Sílo, proč mě trápíš.
Nevím, jak dlouho jsem stál před tím jedním oknem a zíral na energií překypující galaktické město, ale zrovna krátká chvíle to určitě nebyla, protože na obzoru se pomalu začínalo smrákat. A já neměl ani tušení, jak je to příznačné, vzhledem k tomu, co nás brzy čeká.
V toku Síly se něco změnilo, jen nepatrně, ale pořád to bylo silnější a dál se to šířilo. Panika? Odhodlání? Těžko říct, všechno se to mísilo, ale jedno bylo jisté – ty pocity teď zažívá valná většina bytostí v Chrámu, takže to bude něco velkého a něco hodně zlého. Možná bych měl zjistit, co to vlastně je.
Prázdnou chodbou jsem svižnou chůzí došel až do jedné z větších místností s velkým holoprojektorem ve středu. Zjevně jsem měl větší štěstí, než v jaké jsem doufal, protože byla prakticky plná nejrůznějších bytostí, vedle zapnutého projektoru stál mistr Windu a z jeho tváře šlo vyčíst, že se děje něco velmi důležitého.
Planetu vyjevenou v modrém jsem nepoznal ani omylem a nepomohlo ani když ji černoch pojmenoval.
„Geonosis. Zpráva mistra Kenobiho přišla odtamtud, nalezl rozsáhlé továrny na výrobu bitevních droidů a hlavně vedoucí představitele separatistického hnutí. Zdá se, že za atentátem na senátorku z Naboo stojí právě oni.“
Paráda, takže jsme slyšeli novinky a teď zpátky do práce, pomyslel jsem si, otočil se k odchodu, ale Windu zjevně teprve začínal. Přestávalo se mi to líbit.
„Za okamžik se koná zasedání Senátu, hlavním bodem bude zřízení republikové armády, ale my nemůžeme váhat. Hodlám na Geonosis odletět s co možná největší skupinou dobrovolníků, a to co nejdříve.“
Chvíli jsem nevěřil vlastním uším, doufal jsem, že si dělá srandu, ale už dříve jsem mohl vidět, že to on opravdu nedělá. Jemu prostě přeskočilo, chce letět bůhví do jaké díry, aby tam skoro jistě rozpoutal válku a ještě při tom prolil krev vlastního Řádu.
„S dobrovolníky se sejdu za hodinu v hangárech, padawan může letět jen v doprovodu mistra, očekávám, že mise bude vysoce nebezpečná.“
Přejel pohledem hučící publikum a urychleně vyklidil pole. Co jsem tak zaslechl z konverzace ostatních, většina byla rozhodnutá jít.

Potom, co jsem opustila místnost Rady, jdu do své ubikace, když narazím na hlouček padawanů, jak si něco šuškají. Napnu Sílu a slyším: „Prý je nějaký konflikt na jakémsi Geniosis. Vezmou všechny rytíře a starší padawany, co mají před jmenováním, a jdou to tam řešit.“ Tahle povídačka mě pronásledovala celou dobu, až do mé ubikace. Co se sakra může dít?
No pro jistou jsem si vzala na svůj opasek to nejnutnější a sbalila batoh, který byl mým průvodcem už od mých dětských let.
Najednou se ke mě do pokoje vřítí jakási postava, skočí na mě a začne mi brečet na hrudníku. „ORN, JÁ MYSLELA ŽE UŽ JSI MRTVÁ! VIDĚLA JSEM KERMOVO TĚLO V POHŘEBNÍ MÍSTNOSTI!“ Byl to hlas plný radosti a vzlyků. Poznávám ho. Moje nejlepší kamarádka Dalia. Je to citlivá lidská žena. Stejně stará jako já, má hnědé vlasy i oči. Vyšší postavu, kterou zkrášlují slušivé křivky. Já je měla vždy o něco větší, ale brali jsme to jako centrum vtipů.
Její krémový obličej stažený pláčem byl zároveň plný radosti nad tím, že mě znovu vidí. „Ale no tak, Dalio. Jsem zdravá a živá. Jak vidíš.“ Pustila mě a se stále uslzenou tváří se usmála. Jakmile si otřela oči a uklidnila se, nebylo vidět, že by plakala. Najednou se otevřely dveře a dovnitř vkulhal Daliin mistr. „Tady jsi.“ Jeho hlas byl příjemný a moudrý. Ne jako ten Kermův uřvaný. „Dnes máme meditační výcvik.“ Dalia se na mě smutně podívá, že se už musí loučit, a odejde se svým zraněným mistrem.
No nic se nedá dělat a nic se neděje. Jak moc ráda bych šla na Geonosis. Jdu se projít. Musím si vyčistit hlavu.
Zrovna procházím kolem jedné z mnoha panoramatických chodeb, když potkám Champieho. Hned se k němu přidám, natáhnu krok a povídám mu: „Už se asi moc těšíš, viď?“

Jenže do hangárů jsem nedošel, cestou mě zdržela ona zachráněná učednice a události nabraly poněkud nečekaný spád. Už její první otázka byla vpravdě nečekaná, ale stále se dala pochopit. Zjevně i ona se někde doslechla o chystané misi a ráda by se přidala, nevěda o její nebezpečnosti.
Bez mistra jí nepustí a možná je to dobře, pak má šanci přežít a z povzdálí sledovat, jak galaxii zaplavuje válka rozpoutaná těmi horkokrevnými truhlíky.
[„Těším se, opravdu moc se těším,“] odpověděl jsem popravdě, protože jsem se opravdu těšil. Jenže zjevně jinam, než na co se ptala, takže jsem pro upřesnění rychle přidal dodatek. [„Na Bespinu brzo začne podzim a ty západy slunce tam pak stojí za to.“] Lehce jsem se usmál a podíval se z okna. I tady zapadlo slunce, ale kam se hrabalo na můj druhý domov.
Zahleděl jsem se opravdu pořádně, protože se sem možná už nikdy nevrátím.

„NA BESPIN? Sakra, ty tam nepoletíš? Nepoletíš zabránit takovém zločinu, jako je poprava mistra Kenobiho?‘‘ Nevím, kde jsem vzala tu odvahu, ale řekla jsme mu to, co jsem se dozvěděla od hloučku, který jsem minula asi před minutou.

Asi ji to fakt štve, napadlo mě, když jsem slyšel těch pár vět. Možná bych jí měl vyložit, proč tam nepoletím.
[„Mistr Kenobi je moula,“] začal jsem poněkud netradičně a moc lidí by se mnou asi nesouhlasila, ale k Sithu s tím, [„podcenil nepřítele a té samé chyby se teď dopustil Windu, což je moula ještě větší, navíc moula s funkcí.“] Vydechl jsem, abych se trochu uklidnil, ale moc to nepomáhalo. Už jenom vzpomínka na ten jeho obličej mi dokázala zrychlit tep.
[„Kenobiho možná zachrání, ale za jakou cenu? Jestli to byla past na něj, nepochybuji, že mají dost prostředků k tomu, aby si ho uhlídali i před několika rytíři Jedi.“]
Vůbec nechápu, co to do Windua vjelo. Kravské nápady měl vždycky, ale na tenhle vážně neměly.

„Mistr Windu je možná občas divný, ale to neznamená, že musí popravovat Senátorku Amidalu, ne? Když ne pro ty, tak alespoň pro ni.“

[„Senátorku Amidalu?“] Chvíli jsem musel přemýšlet, kdo to vlastně je, ale pak mi to došlo. Ta, co se tak horlivě snažila bránit vlastní planetu, až to odskákal životem můj jediný přítel v Řádu.
[„Co ta s tím má společného?“] Nemám rád konspirační teorie, ale teď mi prostě nedocházelo, proč o ní mluví.

„Ona je tam taky. Ona na vlastní pěst zkusila zachránit mistra Kenobiho.“

U živoucí Síly, proč mě to vlastně vůbec nepřekvapuje? Přesně takhle přeci senátoři uvažují, ne? Chytili tam Jedie, no páni, to bude žůžo dobrodrůžo, vlítnu tam sám na vlastní pěst, zachráním Jedie a ještě se nadlábnu za vládní prachy, jo!
I když, na vlastní pěst... o tom docela pochybuji, spíš si s sebou vzala svého oblíbeného osobního strážce, toho mladého Skywalkera. Její blbost, i dva Jediové a jedna trhlá nána jsou moc malá motivace k tomu, abych tam s partou sebevrahů letěl.
[„Proč bys tam tak ráda letěla?“] zeptal jsem se, protože jsem jí to viděl na očích a vůbec to nechápal.

„Za prvé bych chtěla vidět svůj vzor, senátorku. Za druhé chci pomoct a za třetí mi Geonosis připomíná domov.“

Předstíral jsem náhlý záchvat kašle, ale ve skutečnosti jsem se regulérně smál a ona to asi poznala, těžko říct, koukala se nabroušeně už předtím.
Tak jsem nasadil vážnou tvář a seriózně se zamyslel. Když nepoletím, určitě tam nepadnu, to byla ta menší výhoda. Větší byla, že pak budu moct říkat, že jsem měl pravdu, ovšem to mi pak bude už celkem chabou útěchou.
Když poletím, možná mě zastřelí nějaká špinavá kupa šrotu, ale pokud ne, budu moct říct, že jsem měl pravdu a i přes to jim šel pomoct do oprátky. Hmmm...
[„Zkusila jsi poprosit nějakého mistra, aby tě vzal s sebou?“] zkusil jsem to ještě, ale moc nadějí jsem si nedával.

„A koho asi? Daliin mistr je zraněný a jiného neznám tak dobře, abych ho přesvědčila. Zbyl jsi jen ty.“ Vrhnu prosebný pohled a hned se vrátím k tomu nabroušenému pohledu, kterým bych mohla řezat Duraocel.

To jsi na tom holka docela bledě, pomyslel jsem si, když jsem se dozvěděl, že jsem její jediná naděje. A protože sám tvrdím, že když je někdo jediný, kdo může něco udělat, tak to udělat musí, nezbylo mi, než se smířit s osudem a uznat, že to možná není tak špatný nápad. Pokud se tedy vrátíme v jednom kuse.
[„Dobrá tedy,“] vydechl jsem a doufal, že toho v dalších pár vteřinách nebudu litovat. Protože jsem si dobře pamatoval na Jess. Ta taky hned začala odmlouvat, tropit neplechy a tak dále. Naštěstí ji to celkem brzy pustilo, i když nikdy ne úplně. Snad to teď bude jiné, lepší.
[„Máš sbaleno?“] pragmatická otázka, jak jinak.

„Tak nevím, jestli si ze mě neděláš srandu. Jistě že mám.“

Je připravená, bod pro ni. Tyká mi, takže bod se zase odečítá. Nevím proč, ale na některých zásadách mnou tak kritizovaného systému trvám i já.
[„Lekce číslo jedna:“] ach jo, tohle mi vážně chybělo, vzpomínka na staré dobré časy mi málem vehnala slzu do oka, [„Kdybych si dělal srandu, řeknu: přijde Dug do baru a popere se až při odchodu.“] Následoval můj lehký úsměv, u ní něco dost rozpačitého. Těžko říct, jestli to pochopila, ale to teď není podstatné, aspoň bude mít nad čím přemýšlet.
[„Takže si běž připravit stíhačku, budu tam za půl hodiny,“] poplácal jsem ji po hlavě, neměla tam totiž rozcuchatelné vlasy jako Jess, a otočil se k odchodu. Zase papírování, ale tentokrát to snad zvládnu rychle.

Jakmile zmizí za roh, utíkám si pro batoh a pak ke stíhačce. Zrovna končím předletovou kontrolu a už vidím, jak vchází do hangáru.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8661
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Kterak Champbacca o oříšky přišel
« Reply #2 on: 09. Feb 2011, 20:40 »
Celou cestu od stíhačky do svého pravda ne velmi používaného pokoje jsem přemýšlel, jestli je tohle dobrý nápad. Nebyl, samozřejmě že ne, o tom nemohlo být pochyb, a přesto se té šílené akce zúčastním. Asi se fakt začíná dostavovat senilita.
Chtěl jsem se Winduovi vysmát do obličeje, že je blázen, když chce uspět v něčem takovémhle. Pro tak málo riskovat tak moc. Jenže já to neudělal. Ani jsem moc neřval, a to si budu určitě brzy vyčítat.
Ne, já místo toho podlehnu naléhání svojí nové padawan, se kterou se znám žalostně krátkou dobu a kterou jsem ještě nestihl naučit vůbec nic. Možná jí výcvik v terénu prospěje, s Jess jsem ostatně taky vyrazil hned ven, jenže tam jsem to znal. Tady to taky nemusí přežít.
Jak jsem tak míjel rozličně početné hloučky Jediů všech možných ras, věků a stupňů pokročilosti, upoutal mě odlesk hlavy jednoho z nich. Hnědá pleš odrážela světlo a provokativně házela prasátka přímo na mě. Býval bych se na něj pohrdavě zahleděl a šel si po svém, ale já musel projít kolem něho.
„Takže letíte,“ pousmál se skoro škodolibě při pohledu na můj věru nepříliš přátelský výraz, kterým jsem se ho snažil odradit od konverzace. Nevyšlo to.
[„Letím,“] zavrčel jsem v odpověď a čekal, jestli bude nějak pokračovat, přestože jsem na to neměl náladu. Ale říct mu, co si o něm myslím, na to je vhodná doba vždycky. Trouba.
„Hned se cítím bezpečněji.“ To mě dráždí záměrně?
[„Nebojte se, jsem si jistý, že vaše ctěná prdel se z toho dostane vcelku.“] Narozdíl od spousty jiných. Těmito slovy jsem se s ním rozloučil, možná ještě něco odpověděl, ale to už mi bylo ukradené absolutně. Protože tu mám důležitější věci na práci.
Ani ne za tři minuty jsem již byl na cestě zpět, s sebou jen tři věci z pokoje. Druhý meč, rezervní zdroj a pytlík oříšků z Reythy. Ať mám po cestě co chroupat.
Orn už tam jistě stepuje, napadne mě, když zahlédnu dveře do hangáru a vydám se k nim. Ovšem dojít k nim nebude tak jednoduché, neboť moje bývalá padawan je prostě nepoučitelná a pořád strašně rychle běhá po chodbách, aniž by dávala pozor, jestli do někoho nevrazí. „“
[„Není to už trochu klišé?“] zeptám se, když se vyhrabu na nohy a schovám pytlík s ořechy do kapsy na opasku. Pokolikáté už to je, kdy se zčista jasna objevila a srazila někoho na zem? Už musí být svojí šikovností vyhlášená.

Spěchám ke svému pokoji pro ty nejdůležitější věci k přežití v divočině - kartáček, náhradní spodní prádlo, šampón, zrcátko, stíny, tužka na oči, deodorant,…., baterky do světelného meče a… a po náhlém zastavení proudu myšlenek si uvědomuji, že ležím na zemi, zvuková kulisa z mých sluchátek zmizela, nejspíše nárazem, kdy se vypnul přehrávač, a přede mnou leží hromádka zrzavých chlupů.
„Co to kurv-,“ nedopovím, protože si uvědomím, kdo že se to tu semnou válí na zemi, „Nemůžeš dávat pozor?“ Položím nevinnou otázku a čekám, kdy mě Champie zvedne

Zvednu ji na nohy asi tak, jako jsem to dělal, když byla ještě malá a sem tam prostě někde zakopla o šutr. Prostě jsem ji čapnul vzadu za tuniku a postavil ji. Jednoduché, efektní, efektivní. Ale řvát na mě tedy nemusela.
[„Kam tak spěcháš?“] zeptám se, abych odvedl pozornost od její nešikovnosti, a prohlédnu si hromadu... zajímavých věcí, které se z Jess tím pádem vysypaly. Některé mi povědomé byly, některé ne.
Podal jsem jí kartáček na zuby, ten znám, zbytek stihla sesbírat sama dřív, než by jeden řekl Hoth.

„Mno, hádej,“ pousměji se a vezmu si nabízený kartáček, „Můžeš třikrát.“ Oklepu se a podrbu se přes obvaz na ruce.
„Typuju, že je jarní výprodej kompotů, jinak by jsi nebyl tak bezohledný a nenarazil do mě. “


Sithspit, já zapomněl na ty kompoty, napomenul jsem sám sebe, ale nenechal jsem na sobě nic znát.
[„Ta sluchátka tě jednou budou stát krk, mladá dámo,“] spustil jsem lehce učitelským tónem, na jaký už byla celkem zvyklá, a ukázal na předmět doličný.
[„Doufám, že si je s sebou na Geonosis nebereš.“] Nevím proč, tak nějak jsem automaticky předpokládal, že si podobnou vylomeninu prostě nenechá ujít. Očividně jsem se mýlil.

„Mno, já hlavně nemám v plánu na Geonosis letět,“ udělám na Champieho obličej, „Mám mnohem důležitější misi.“
Zapnu přehrávač a ze sluchátek se začne ozývat můj oblíbený nu-metal.
„Ale jak tak na to koukám, tak ty se chystáš, co? Překvapuješ mě, myslela jsem, že platí pořekadlo: „Starého Howlrunnera novým kouskům nenaučíš.“ Nevim proč, ale připadá mi, že to zní útočně, zahořkle… hnusně.

[„Chci být u toho, až udělají chybu. Celou dobu mě nikdo neposlouchá, teď se uvidí. Navíc musím někde zaučit prcka a tohle zní jako dobrá příležitost. Nebo bys jí snad přála Parlaru VII?“] usměji se na ni a sám zavzpomínám na její první výcvik v terénu.
Na necelý měsíc strávený v nejhustší džungli na neobydleném měsíci kdesi na druhé straně galaxie. Bylo to tam fajn, dost se toho naučila, ale od té doby byla na ty svoje luxusní serepetičky upnutá snad ještě víc. Ale co, hlavní bylo, že uměla přežít i bez nich, v případě potřeby se nějak najíst a taky doplivnout peckou z paraborůvky dál než většina Radních. Jo, to byly časy.

V Champieho očích zahlédnu závan nostalgie.
„Ne, ani mi to nepřipomínej.“ Na povrch začínají vyplouvat vzpomínky zašťouchané někde v zadu bláhově přesvědčená, že je na ně zapoměno, chvilkoví zásek, jak se mi před očima kroutí housenka, kterou jsem nucena pozřít zcela nekulinářsky připravenou a nechutně špinavou.
 „Aaaaaa, jsi fakt jako debil!“ skryju obličej do dlaní, „Chce se mi zvracet.“

Tak mě napadá, že jí ty housenky fakt moc nechutnaly. Nechápu proč, dokonce jsem na ně našel slanou houbu, aby to nějak chutnalo. V Chrámové kantýně sotva vaří líp.
[„Takže to chápeš, to jsem rád.“]
Asi jsem to vyložil jinak, než chtěla, abych si to vyložil, ale co. Teprve teď mi došlo, že je tu sama. Kdepak má asi ten svůj legrační ocásek?
[„Kdepak máš padawana, mocná mistryně?“] lehce si z ní udělám srandu a rozhlížím se kolem, kdy jí ten prcek přiběhne vypucovat boty.

„Važ slova, važ slova,“ mrknu na něj a položím ruku na svůj světelný meč, „Přece by jsi se nechtěl ztrapnit před tím svým… padawanem.“ Zazubím se a zatřepám svojí rudou hřívou ze strany na stranu.
„Pokud by jsi to nepochopil tak to je vyzvání k souboji.“ Nikdy si nenechám ujít příležitost beztrestně mu zkrátit srst. Můj úsměv, jakoby zkamení. Uvědomím si, že hrozí možnost, že už žádné zkracování nebude.
Posmutním. Rozhlédnu se okolo sebe, vidím všechny ty Jedie, kteří se zde koncentrují. Ten pohled se mi ani trochu nelíbí.
„Proč? Proč jdou všichni slepě vstříc smrti? Bolesti? Vždyť musí vědět, že z nich přežije jen hrstka, hrstka těch, kteří si to z neznámého důvodu „zaslouží“ víc než ostatní. No tak, Champie, proč? Proč musíš letět s nimi? A proč je špatně, že mám strach? Strach, že ti tam někdo ublíží? Proč, Champie, proč? Vím, že nemáš rád moc otázek najednou, špatně se ti na ně pak odpovídá, ale…“ skloním zrak když zahlédnu, jak se na začátku chodby přede mnou objevila ta twi’lečka, myslím, že se jmenuje Orm.
„Radši na to zapomeň. Nechci tě už rušit, určitě máš spoustu práce, už tu máš i padawana,“ při pohledu na ní podvědomě ohrnu ret, „Přeji šťastnou cestu, nepřeháněj to s těma oříškama a dávej na sebe pozor.“ Otočím se na patě, zastrčím sluchátka tam, kam patří a rychle pospíchám pryč.

Odpověděl bych jí, asi. Kdybych znal odpověď  kdybych k ní dostal příležitost. Bude na ni čas, ale teď se musím soustředit na přítomnost a vnímat Živoucí Sílu, protože ji budu potřebovat.
Následován Orn, kterou to tam samotnou zjevně moc nebavilo, vydal jsem se do hangáru a ke své stíhačce, hned vedle té její. Bez dlouhého zdržování jsme oba nastoupili a začali předstartovní přípravy.
Bylo prima zase sedět v kokpitu svojí vykuchané stíhačky. Bylo zatraceně fajn vědět, že jsem si ten stroj upravoval sám a pokud se něco podělá, můžu si za to sám.
Poněkud méně prima bylo podívat se kolem sebe po chrámových hangárech, kde kam až oko dohlédlo startovaly stíhačky i větší transportéry. Začíná válka a já do ní jdu v plné polní.
Ornina stíhačka nedočkavě vystřelila ven na vzduch a já ji následoval. Silver Tongue šťastně zavrněl a já vyletěl ve shluku dalších delt vstříc vesmíru tam nahoře. Ale jako prakticky jediný jsem si mohl dovolit ten luxus všechno si prohlédnout, protože s výhodou integrovaného hyperpohonu jsem nemusel připojit loď k těm blbým tryskám.
Droidí hlava na křídle provedla nezbytné výpočty pro skok do hyperprostoru a já po krátkém boji zvítězil nad pytlíkem oříšků a otevřel ho.
Stroje začaly pomalu mizet v záblescích světla a ani já se stisknutím tlačítka dlouho neváhal. Válka čeká.
Chroupaje oříšky, pěkně barevné, to se musí nechat, přemýšlel jsem o životě a podobných blbostech, co člověka napadají z dlouhé chvíle. A za pár hodin se možná stanu součástí Síly, tak by bylo dobré mít čistou hlavu.
Nežil jsem si špatně. Mám všechno, co jsem kdy potřeboval, vzdělání, příbytek, nějakou tu úctu a zajištěný důchod. Zachránil jsem pár lidí, zasadil pár stromů, postavil chýši, jen syna neměl, ač párkrát k tomu nebylo daleko. Vycvičil jsem jednu padawan, kterou bych možná pod vlivem nějakých oblbováků mohl označit za ekvivalent dcery, a začal učit druhou. A tu teď na její vlastní přání následuji na planetu, která se brzy promění v kotel, v němž se bude vařit válka. Nejspíš.
Co by mi na to asi řekl mistr Cox...
S nelibostí jsem zjistil, že sáček je prázdný, takže okamžitě putoval do příslušných míst. Už jich tam bylo pět.
Konec přemýšlení, je čas spát. Tuhle část cesty jsem nikdy neměl moc rád. Už totiž nedokážu usnout tak rychle jako zamlada, protože... chrr..

Asi jsem spal zatraceně tvrdě, neboť alarm mě očividně nevzbudil. Nebo možná nefungoval, což bylo divné, když ho měl mít na starosti zbrusu nový droid. Ale těch divných věcí tu bylo víc. Třeba to, že sklo bylo skoro úplně zamlžené a stačilo mi otřít z něj trochu vlhkosti, abych viděl, že venku opravdu není vesmír. Byl tam povrch planety, ale Geonosis se podobala asi jako kuře rancorovi.
Všude se válela ospalá mlha, proplétala se mezi tlustými kořeny obrovských stromů, po nichž sem tam přeběhlo stádo pavouků. Z velkých hub stoupaly obláčky výtrusů a srážející se mlha bubnovala o hladinu kaluží. To musel být zatraceně špatný výpočet skoku, když jsem skončil na Kashyyyku. A zatraceně šťastná náhoda, že jsem se dostal až dolů vcelku.
Překvapeně jsem otevřel kokpit a zíral ven. Kapičky mě lechtaly v nose a ten zápach taky. Zlostně jsem pohlédl na droidí hlavu, abych z něj dostal, co se s ním stalo, ale pohyb v dálce na horizontu mě donutil to na chvíli odložit. Protože tam v dálce jsem šel... já. Sithspit, co to má být?
Vypadal jsem o dost starší a o dost opotřebovanější, ale určitě jsem to byl já. Ta barva chlupů, střih vousů a hlavně opasek s mečem nemohly patřit nikomu jinému. Nesl jsem otep dřeva kamsi pryč, takže jsem se následoval. Ano, to zní hodně divně. Odteď on bude on a já budu já.
Zmizel mi někde v houští, ale brzy jsem ho vystopoval. Zdálo se, že mě vůbec neregistruje, a přitom by o mně díky Síle měl vědět už dávno. A možná by mě vyčuchal i starými dobrými nozdrami, ale to by se musel snažit, v tomhle vlhku se pachy nesly hodně špatně.
Prásknul rukou do kmene stromu a já si uvědomil, že to není jen tak nějaký strom. Je to kořen a v tom kořeni má vybudovanou celou chatku se dveřmi, oknem a kdo ví, co všechno mohlo být uvnitř.
Hodil otep vedle ohniště a znovu ho roztopil. Já se opatrně přikradl k oknu, tušíc nekalosti. Než jsem se tam dostal, začal jíst. Okusoval nějakou pečenou krysu, nebo co to bylo, a zasněně přemýšlel. Mám ho vyrušit? Mám se vyrušit? Sílo, proč si se mnou hraješ? A jsi to vůbec ty a jsem to opravdu já a je on opravdu on a já? Moc otázek najednou, zakroutil jsem hlavou a na rameno mi dosedla vážka kousavá. Strašlivá bestie, kterou lidi často díky její malé velikosti dost podceňují. Wookiové si už za ty generace vyvinuli jisté protilátky na její jed, ale pořád nás dokázala na pár hodin paralyzovat.
Prudkým pohybem ruky jsem ji shodil a rozmázl o dřevěnou stěnu chatky, což pochopitelně jejímu obyvateli neušlo, takže vstal, aby se podíval ven. Já bych to tak udělal a on je asi já, takže se mu nemůžu divit. Ale kdybych byl na jeho místě, asi bych se nechtěl potkat sám se sebou, ať už tu jsem z jakéhokoliv důvodu.
Takže jsem vzal do zaječích a zapadl do nejbližšího roští. Trochu to píchalo, ale musel jsem to vydržet a nešít sebou moc, to by si mě všiml.
Vyšel z chatky, pomalu, majestátně se postavil na práh a pečlivě se rozhlížel. Že by to byl můj klon, napadlo mě, ale neměl jsem čas myšlenku dokončit, protože jsem pod stehnem cítil pohyb. Vakožába. Respektive její noha, omylem jsem si na ni lehl a jí se to ani trochu nelíbilo. Kvákla, až se roští otřáslo, vytáhla z pode mne své monstrózní chodidlo a chtěla se otočit, nejspíš aby mě sežrala, ale to už jsem měl v ruce první dostupnou větev a zarazil jí ji do krku.
Vydala další příkladný skřek a vyskočila z keře na mýtinu před chaloupkou, kde nabrala směr přímo na mě. Tedy na něho. Okamžitě ji pochopitelně zaregistroval a v mžiku oka měl v ruce dlouhý kovový meč. Já bych použil ten světelný, ale on má asi jiný názor. Budu svůj názor respektovat.
Žába byla rozzuřená, z čelisti jí koukala větev a před ní stál Wookiee, na kterém by si mohla zpravit chuť a vylít zlost. Skočila po něm. Zranění od větve by si za pár dní vyléčila, zranění od jednoho jediného vpichu už sotva, protože procházelo přesně skrz hlavu. Zasmál se, asi si právě zajistil večeři na další tři dny, schoval meč a otřel si žabí plivanec z ramene. Sice dál koukal po mýtině, ale už ne tak ostražitě. O to víc mě překvapilo, když náhle trhnul hlavou směrem za pařez s chatkou, kam jsem neviděl, a nevěřícně tam civěl. Snad minutu tam stál a voda na něj kapala, než se rozhodl jít blíž.
Zajímalo mě, co tam vidí. Strašně moc mě to zajímalo, ale poručil jsem svojí zvědavosti, aby ztichla, a pomalu se vrátil ke stíhačce. Musím zjistit, jak jsem se sem dostal, a jak se dostanu zpátky.
Takže jsem spustil diagnostiku hlavního počítače a opět v kokpitu usnul.

Vzbudil mě alarm. Přesně ten alarm, co vás má vzbudit, když se hyperprostorem přiblížíte k planetě. Což je vtipné, když jsem už dávno přistál.
Otevřel jsem oči, trochu se protáhl, jak jen to omezený prostor dovoloval, a vytřeštil oči na modrý tunel před sebou. To jsem jako zase nahoře? Nebo to celé na Kashyyyku byl jen sen? Chlupy jsem měl suché, nikde ani smítko, jehlička či mrtvý brouk. Takže asi ano. Ale bylo to tedy zatraceně živé.
Oklepal jsem se s bláhovou nadějí, že na to zapomenu, a začal se věnovat důležitějším věcem. Za chvíli společně s letkou Jediů vyskočím z hyperprostoru a přistaneme někde na planetě plné nepřátelských brouků, kterým se podařilo zajmout jednoho pošuka, jednoho blázna a jednu splašenou kozu. Kdyby bylo po mém, ať si je klidně nechají, vycpou a hodí do muzea, ale Senátu se to moc nelíbilo.
Tunel skončil, přede mnou se objevila spousta dalších stíhaček a před nimi žlutá koule s prstencem. Klid byl rázem ten tam, jak rádiové ticho narušil hlas určující místo přistání. A pak něco jako plán.
Říkám něco jako, protože když letíte se dvěma stovkami Jediů na nepřátelskou planetu zachránit tři blbce, nemůžete postupovat moc jinak než nenápadně je najít, rychle zasáhnout a rychle zmizet. Nás je sice nebývale hodně, ale jich je podstatně víc.
A taky mají kamarády, došlo nám všem, když naše senzory zachytily na planetě desítky jader bitevních lodí Obchodní federace. Jen nějakým zázrakem si nás zjevně nikdo nevšiml, nebo byl líný s tím něco dělat, protože o pár minut později jsme již po průletu kaňonem přistávali na jeho konci.
Pohled na ty dvě stovky dobrovolníku byl působivý, to musím uznat. Mnohem horší ale bylo uvědomit si, že zpátky nás s největší pravděpodobností půjde podstatně méně.
Netrvalo dlouho, byly nalezeny větrací šachty z podzemních komplexů. Nikdo to nevěděl jistě, ale všichni měli podezření, že právě tam dole pod zemským povrchem si nový silný nepřítel Republiky staví armádu vraždících robotů.

Již z dálky byl patrný nehostinný povrch na Geonosis, cíli naší cesty. Cesty, ze které se možná někdo nevrátí, zaplašil jsem chmurné myšlenky. Před malou chvilkou naše skupina dobrovolníků opustila hyperprostor a pomaloučku se přibližovala ke Geonosis.
Piloti stíhaček Delta-7 odpojili své prstence hyperpohonu a připojili se k ostatním lodím směřujícím na planetu.
Spolu s mistrem Foxem jsme se plně věnovali řízení Rychlého drápa.
Následovali jsme několik prvních lodí, které měly za úkol vybrat vhodné místo pro přistání, co nejlépe ukrytá. Naše flotilka lodí proletěla atmosférou, sále nezpozorována, což značilo něco o technické vyspělosti Geonosanů. Lodě jsme ale přece jen drželi nízko nad zemí a prolétávali jsme nebezpečnými kaňony, naštěstí se všem tyhle zrádné přírodní útvary podařilo bez úhony proletět a přistát v malém údolí. Po chviličce již byly všechny lodě na pevné zemi a osádky se připravovali na nastávající akci. Mistr Fox stále něco dělal v lodi, zatímco jsem byl již já venku a po dlouhém letu se trochu protahoval. Po pečlivém protáhnutí všech zatuhlých svalů a kloubů jsem se poohlížel po několika z mých přátel. Přišel mírný závan větru, ale stačil rozvířit hrstku písku a ta mi vlétla nešťastně do očí. Dočasně oslepen jsem narazil do něčeho tvrdého a velkého, spadl jsem na zem.

[„Kdy už konečně někdo naučí padawany chodit?“] zabručel jsem trochu naštvaně, když to do mě v plné parádě napálilo další malé stvoření. Človíček, nějaký povědomý. Pomohl jsem mu tedy stejným způsobem jako před pár hodinami Jess, to jest popadnout za límec a postavit na nohy, jen tenhle byl trochu lehčí.
[„Nazdárek, vozembouchu, ztratil ses?“] zavrčím dál, ale při tom už se skoro usmívám. Alespoň na chvíli mi nešikovnost těch prcků pomůže zapomenout na břímě, které tady nejspíš brzy naberu.

Pohlédnu skrz zakalené oči na vysokého a chlupatého tvora, wookieeho, který mě vyzvedl na nohy.
„Ehhh…děkuji,“ řeknu. Když si vyndám poslední písky.
„Neznáme se odněkud?“ wookiee mi připadá povědomý.

Podívám se na Orn po svém boku, jak chlapci mává, a hned je mi to jasné.
[„Asi přes někoho,“] pronesu víceméně pro sebe a podívám se do středu shromaždiště, kde na křídlo jedné ze stíhaček leze Windu a svým oblíbeným způsobem si žádá pozornost.
Řekl asi pět vět, jejichž obsah byl následující. Průzkumníci našli několik tunelů, větracích šachet a obslužných chodeb po celé délce kaňonu. Většina z nich nejspíš vede do té velké budovy asi pět kilometrů na západ, odkud všichni cítili přítomnost několika osob citlivých na Sílu. Takže tam se musíme dostat a Windu právě přišel s plánem cesty.
Takže se rozdělíme a polezeme tam myšími dírami, paráda. Procesí se začalo rozdělovat, jak se jednotliví Jediové vydávali k tunelům, nevěda, co v nich čeká.
[„Orn, rozluč se s kamarádem, půjdeme,“] zavelel jsem rozhodně a přesto jemně, protože na vykecávání bude dost času potom. Pokud přežijeme.

„Nashle Orn,“ a na slově Nashle si dám důraz, chci aby Orn tohle vše přežila a já také.
Ukloním se wookieeovi a běžím za svým mistrem, který mě již netrpělivě očekává.

Zůstali jsme tam jen já, Orn a spousta opuštěných lodí.
Dívala se na mě v očekávání, co zase vymyslím, ale mě v tu chvíli zajímala jediná věc. Nákladový prostor stíhačky mistra Trebora, mého instruktora šermu. Ne že by nás to zas tak sblížilo, ale věděl jsem o něm jednu zásadní věc – vozí s sebou reythské oříšky a ty já chci a on ani nikdo jiný mi v tom teď nezabrání.
Takže jsem po chvilce hrabání se v zamykání nákladového prostoru jeho Skypraye celkem suverénně otevřel poklop a uzřel něco vskutku neobvyklého. Padawana. Padawana mé bývalé padawan.
[„Nazdárek, ty tam.“] pozdravil jsem ho ještě v úleku, protože na jméno jsem si nevzpomněl, ale myslím, že on se lekl podstatně víc.
[„Co tady děláš?“] následovala celkem očekávatelná otázka a on se očividně trochu vzpamatoval.
„Chtěl jsem letět s vámi, ale mistryně nechtěla,“ vysypal ze sebe a já se přestal divit.
„Tak jsem se schoval do nákladového prostoru nejbližší stíhačky, jenže mě tu zamkli a já nemohl ven.“
Začal jsem se celkem nahlas smát, což vyvedlo z míry oba dva učedníky. Přeci jen teď asi čekali, že něco udělám. Tak jsem udělal.
[„Vylez, mladíku, půjdeš se mnou. A podej mi támhleten pytel oříšků.“] Orn si oddechla, možná to pro ni bude lepší, když bude kolem někdo jejího věku. Ovšem v něm teď hrklo ještě znatelněji.
„No, víte. Já tam byl dlouho a měl jsem hlad...“ Až při posledním slově mi došlo, co chce vlastně říct. On mi sežral oříšky!
[„Tys mi sežral oříšky?“] zařval jsem na něj tak hlasitě, že to málem uvolnilo sesuv půdy v kaňonu. Snad to neslyšeli hmyzáci.
Vytáhl jsem ho z úkrytu jako pomalou krysu a postavil ho na světlo, které ho zprvu trochu oslnilo. Možná si myslel, že teď místo ořechů sežeru jeho, ale to jsem fakt neměl v plánu.
[„Jdeme. A ať tě ani nenapadne umřít, to si chci užít sám“] zavrčel jsem a vydal se do pouště.
„Kam jdete?“ zeptala se pochopitelně Orn, protože viděla, že všichni ostatní zamířili do tunelů, šachet a vůbec různých děr.
Ale já měl v živé paměti slova mého prakticky jediného přítele uvnitř Řádu. Nejlepší řešení je vždycky to nejjednodušší.
Ukázal jsem na obrovskou stavbu, která vyrůstala z pouště kus od nás. A přímo z ní k nám Síla vysílala zprávu, že tam jsou tři z nás. Tři, ne dva. Ještě o něčem nevíme.
[„Jdu zaklepat.“]
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8661
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Kterak měl Champbacca radši zůstat doma
« Reply #3 on: 09. Feb 2011, 22:21 »
Jak jsme se blížili k té velké stavbě, tak jsem čím dál tím víc rozeznávala, že Sílu cítím ze tří míst v budově, dvě celkem nízko a jednu od nich dál a výš. Co to má znamenat? Kdo je ten třetí? Brzy se to asi dozvím.

Nikdy jsem si nějak zvlášť nevychutnával procházky pouští. Horko a písek nebyli zrovna moji kamarádi, ale o to větší byla motivace dojít do cíle. Kde sice asi taky bude horko a písek, ale budou tam taky zajímavější věci, díky kterým na ty dva šmejdy přestanu myslet.
Budova vepředu se pomalu zvětšovala a zvětšovala, jak jsem se blížili, a divný pocit ve mně rostl s ní. Nic konkrétního, jen… divného.
Orn se zdála dost zahloubaná, nejspíš ji taky něco trápilo, a Dexter mě neustále vytáčel kopáním do kamínků. Naštěstí stačil jeden pohled, aby mu to došlo.
Náhle jsme byli u cíle. Stavba monstrózních rozměrů zjevně vytesaná z hory nebo obrovského množství pískovce stála přímo před námi, stačilo natáhnout ruku a mohli jsme se jí dotknout. Cvrnknul jsem do ní v naději, že se třeba rozsype a budeme moct letět zpátky, ale stála dál a dokonce možná ještě pevnější. Mrcha žlutá.
Chvíli jsme tam na ni všichni tři koukali jako… no jako na velké žluté monstrum. A pak můj pohled přeletěl na Orn. Na mou novou padawan, kterou jsem ještě neměl čas nic naučit. Teď už mám.
[„Otázka za dva body,“] otočím se tak, abych pokud možno koukal střídavě na jednoho a pak na druhého. Menší soutěž nikdy neuškodí, tuplem ne tohohle charakteru. Jen ať se snaží, oba mají proč. Jedna je moje učednice a druhého jinak sežeru.
[„Jak se dostaneme dovnitř?“] položím dotaz vskutku nečekaný, ukážu na předmět doličný za sebou a v očekávání odpovědi překřížím ruce na hrudi. Tak se předveďte, špunti, ať vím, co s vámi.

To má být vtip? ''No myslím že tamty dveře,'' ukážu míněný směr, ''nejsou asi nejlepší. Nicméně támhleta škvíra co vypadá jako ventilace se mi zdá lepší.'' Pomyslím si že Champie se vydá ke dveřím. Už se připravuji na to, jak mě sprdne. Jako vždy.

[„Tahle škvíra,“] ukážu na nepravidelnou díru ve zdi, do níž by se Orn možná nasoukala, ale já rozhodně ne, [„vede přímo do cely s nexu,“] povím po krátkém, ale významném začenichání. Když se tam Orn nevěřícně podívá, spatří pouze rychle mrkající oko a zaslechla nelidský skřek zubaté bestie. Holt tu smradlavou potvoru necítila na půl kilometru jako já.
[„Ale dveře zní fajn. Nebo má snad mistr Dexter lepší nápad?“] otočím se na zmíněného tak prudce, že začne škytat a není pomalu schopen slova.
[„To beru jako ne.“] Chvíli bylo ticho, jen ten malý učedníček občas vydal slabý hles, ježto nebyl schopen zastavit. Měl zůstat doma, když mu to nakázala jeho mistryně, chtěl dobrodružství za každou cenu, má ho mít.
Před dveřmi samotnými nikdo nebyl, což bylo trochu divné, ale o to početnější je jistě stráž na druhé straně. Nejspíš právě popíjí nebo tak něco, co by se taky mohlo na téhle zapadlé planetě stát, ale to neznamená, že by nemohla v případě ohrožení zburcovat celou pevnost, nebo co to vlastně je.
Orn tam svým vnitřním zrakem patrně viděla, takže stejně jako já věděla o těch skoro deseti hmyzácích, sice na pokraji spánku, ale živých. Budeme muset jít jinudy.
[„Nemáte s sebou někdo velký kámen?“] navrhnu jakoby nic a začnu si prohlížet zdivo.

Za dveře se dívám svým vnitřním zrakem a vidím devět hmyzích těl, jenž jsem viděla v materiálech cestou sem. Ty podivné hmyzovité potvory stojí na zemi, nebo visí na stěnách. [''Nemáte s sebou někdo velký kámen?''] navrhne Champie jako by se nechumelilo a prohlíží si žlutou stěnu.
Já na to: ''A co použít tohle?'' a ukážu na velký šutrák několik kroků vedle. ''Stačilo by to?'' ušklíbnu se.

[„Bohatě,“] přitakám. [„Vezmi ho,“] pronesu směrem k nim, je mi v podstatě jedno ke komu, a dál si prohlížím stěnu, aniž bych dělal cokoliv jiného, snad možná vyjma dýchání.

Jakmile to dořekne, kývnu na Dextera a společně soustředíme Sílu a vytáhneme ten obrovský kus kamene ze země. ''Tady to máte, mistře.'' pronesu s trochu uštěpačným tónem a přeneseme kámen veliký jako dva lidé vedle něj a jemně ho položíme na zem. Dexter spustí ruce a pomalu vydechne. Já se stále dívám na Champieho záda a čekám jak mrští tím velkým kusem šutru proti stěně.

Moje pozorování stěny bylo u konce, rovněž tak myšlenkový boj s ní. Nikterak neohromen působivou ukázkou kolektivního využití Síly, poodstoupil jsem od stěny asi o metr a vytáhl světelný meč.
Zdi tu nebyly nijak zvlášť tlusté a místnost na druhé straně zela prázdnotou, alespoň co se živých tvorů týče. Proříznout pečlivě díru tak akorát velkou, abychom prošli, a tak malou, aby to neohrozilo stabilitu zdiva, byla otázka několika málo minut. Když byl hlavní vchod hlídán, museli jsme si holt udělat jiný.
[„Dovnitř,“] zavelel jsem, balvan naprosto ignorujíc, a protáhl je oba dírou co nejrychleji to šlo. Sám jsem šel poslední a ve tmě místnosti se mé oči pomalu přizpůsobovaly přechodu ze světla.
[„Opovažte se někdo vytáhnout meč dřív, než vám to výslovně řeknu,“] zamručel jsem jen lehce výhružně na ty dva v naději, že je snad odradím od případných kovbojských kousků, které by mohly ohrozit úspěch celé mise.
Když mají zbraň, jsou si vědomi její síly a nebojí se po ní sáhnout. Což taky znamená, že se nevyhýbají potenciálně nebezpečným situacím. Když jim ji seberu, měl by být chvíli klid, alespoň z jejich strany.

Jsem ochotna tolerovat to, že náš kámen nevyužil a že nás protáhl dírou a zakázal nám meče. Ale proč jsme sakra mrhali silami s tím balvanem? No potom se ho na to zeptám. Je tu tma jako v pytli, ale moje oči si už začínají zvykat. Dostali jsme se do malé místnosti, která je úplně prázdná, až na několik podivných kopí opřených o stěnu. Rychle použiju svůj vnitřní zrak a vydechnu. Za dveřmi nejsou jen stráže. Jsou tam hordy stráží a bojoví droidi. Vchod je tedy hlídán daleko pečlivěji než jsme mysleli. Řeknu to Champiemu.

Hlas, jakým mi Orn oznámila nemilou zprávu o počtu zmetků za dveřmi, měl příchuť vzteku. Asi jsem jí nějak podráždil, zase. Že by tím šutrem? Ale no tak, musel jsem přeci nějak zjistit, jak na tom jsou. Na padawany docela dobře, ale teď tu máme důležitější věci na práci.
Hordu brouků a pár chodících plechovek, které Orn na rozdíl ode mne viděla, ač nebyli živí.
[„Kolik jich tam je?“] zeptám se víceméně mimochodem a položím ucho na dveře.

Znovu se ponořím do svého vnitřního zraku a počítám. ''Je tam dvacet plechovek a asi čtyřicet dva těch hmyzáků. Moc se hýbou. Myslím že není dobré tam na ně vlítnout je jich moc.”

[„Vážně?“] pousměji se možná víc nahlas, než by na nepřátelském území během infiltrace bylo zdrávo, ale nemohl jsem si pomoci.
Jedním řešením by jistě bylo vylézt ven a tu díru udělat někde jinde, ale to by zabralo spoustu času a taky není záruka, že to tam bude lepší. A kdo ví, kolik děr ta barabizna snese.
Nicméně tady jsme obklíčeni ze všech stran, takže… vlastně ne ze všech.
Můj zrak ulpí na stropě, kam rovněž ukážu, a otázka je nasnadě. [„A kolik jich je tam?“]

Pousměji se. Věděla jsem, že se na to zeptá, a upřu svůj vnitřní zrak nahoru. ''Nahoře je chodba a zdá se, že nikde ani noha. Jak mechanická, tak hmyzácká.'' Vrátím se zpět k normálnímu zraku a s pozvednutým obočím se dotknu svého meče.


Doprostřed místnosti jsem se postavil ještě než domluvila, protože jsem si odpovědí byl tak nějak jistý. Hlavně že tam nejsou roboti.
Pokynul jsem jí, aby ke mně přišla, a bez jediného slova si ji v mžiku vyhodil na ramena. Možná jsem ji mohl varovat, přeci jenom tyhle kousky nejsou zas tak běžné, ale ustála to bez problémů, načež jsem jí udělil výslovné právo použít meče k vyříznutí díry do stropu.
Sypoucí se písek lechtal v nose, ale dalo se to vydržet. A když meč opsal kruh, vytlačila ho má učednice Silou nahoru přesně tak, jak bych jí byl řekl, kdybych to považoval za potřebné.
[„Hop nahoru,“] zašeptal jsem a opět bez předchozího varování prohodil dírou nejdřív Orn a pak i Dextera. Když jsem o deset sekund později proskočil i já, netvářili se z toho moc nadšeně.

Přímo v chodbě roboti nebyli, ale jak to vypadá jedna dvoučlenná patrola sem právě přicházela. ''Sakra.'' Syknu a podívám se po nějakém krytu. Žádný není a dva droidi se blíží. Mrknu na Dexe a ten hned pochopí. Droidi se zastaví u díry. ''Narušení struktury podlahy. Možnost vniknutí. Prozkoumat okolí.'' zahlaholí kovovým hlasem první. ''Roger.'' odpoví druhý. Víc už nestihli, protože byli ve vší tichosti rozsekáni narudlými čepelemi ze dvou stran. Vystoupím ze stínu a vezmu si od Dextera Zerrenikanský meč a ukryju jej do záhybů svého pláště. Díky Síle a mému nadání ''mluvit'' pomocí Síly. Tohle mluvení jsou spíše vysílané myšlenky a pocity, ale i tak to většinou funguje.

[„Sithspit, chvíli vás nechám bez dozoru a hned je z toho průser?“] spustím, když dopadnu mezi trosky něčeho, co bylo robotem určitě až podezřele nedávno. Kdybych nebyl Jedi, asi bych z těch troubů udělal čtyři menší, ale co bych si tím pomohl?
[„Orn?“] podívám se co nejhrozivěji na tu, která za to naprosto nepochybně může. Z trosek robota ještě prskají jiskřičky, z mých očí skoro taky a Dexter se radši schoval do nejbližšího stínu.

Podívám se zpříma do Champieho očí a neuhnu svýma, i když z nich srší skoro stejné jiskry jak z právě rozsekaných droidů. ''Neboj. nezpůsobili jsme nejmenší rozruch. Padli tak rychle, jako kdyby je někdo vypnul. Navíc jsme nepoužili světelné meče, ale moje Zerrenikanské čepele.'' Na demonstraci se mi moje symboly objeví v rukách, aniž by někdo postřehl, jak se tam dostaly. U Champieho jsem to poznala mrknutím oka, a u Dextera tak, že mu spadla čelist.

V téhle galaxii je nějakých sto kvadrilionů tvorů a já musím vyfasovat zrovna takovéhle mouly. To jsem jim měl rovnou nakázat, ať rozmlátí všechno, co uvidí, a vyšlo by to nastejno.
Podíval jsem se po nich znovu pohledem, co vypaloval bradavice, protože jednou jim to prostě nemohlo stačit, a rychle a pohrdavě zároveň se otočil na patě směrem k světlu na konci chodby, v níž jsme se právě nacházeli.
[„Jdeme,“] zavelel jsem klasicky a nedělal si přílišné starosti o hlučnost kroků. Pokud někdo neslyšel ten povyk prve, tohle už mu unikne taky. [„Kdo na něco sáhne, nebo se podívá někam, kam nemá…“] Zlé pohledy a mírné výhružky snad zaberou a nebudu jim muset ubližovat tím, že jim seberu body. Nebo utrhnu ruce a tak.

Co si o sobě myslí? Byla to čistá práce. Hluk nebyl skoro žádný a na superhrdiny jsme si taky nehráli. Jdeme za ním a já po něm vrhám nasupené pohledy.

Chodba po pár tichých minutách skončí, cestou nepotkáme víc než pár hromádek prachu, místní očividně neuklízí zrovna rádi. Ale zase měli rádi jiné věci, jak jsme zjistili při pohledu tam ven, do rozpálené žluti. Spočinuli jsme na jakémsi ochozu kolem něčeho, v čem právě probíhal souboj. Příšera a dva rytíři proti třem bestiím dovezeným nejspíš právě kvůli tomuhle až z druhého konce Vnějšího okraje.
Broukům podobná stvoření všude kolem nás byla tak zaujatá představením, že stačilo jen nepatrně uchopit Sílu a jeden je rázem přesvědčil, že na nějaké tři postavy, co právě přišly, se vlastně vůbec nechtějí dívat, protože přímo před nimi se děje něco mnohem zajímavějšího.
Postavil jsem se před zábradlí, hned vedle jednoho domorodce, a odolal pokušení zeptat se ho, kdo vyhrává. Zavolal jsem k sobě ty dva a ukázal na dění tam dole.
[„Stihli jsme to.“] Bohužel. Teď budeme muset nasadit vlastní krky, abychom odtud dostali ty jejich. Na galeriích se postupně objevovaly povědomé postavy, brzy to začne.

Když jsem shlédla dolů, uviděla jsem nechutné bestie zápasící s třemi mě známými lidmi. Senátorka a můj vzor Padmé Amidala. Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi. Senátorka právě rozepnula pouta, která ji poutala k popravčímu sloupu a vylezla na něj. Proti Skywalkerovi hnaný ''nosorožec" se zabořil akorát do sloupu a ten mladý člověk mu sedí na hřbetě. Využije jeho zuřivosti a omotá řetěz svých pout na jeho roh a tím ho přetrhne.

Orn onen výjev očividně zaujal podobně, jako Geonosiany. Chvíli jsem přestal koukat po aréně, či co to vlastně bylo, a sledoval ji, jak těká očima z jednoho místa tam dole na druhé. Bude potřebovat zatraceně moc výcviku, ale pokud to zvládne, patrně na ni budu moct být stejně pyšný, jako jsem na Jessicu. Tedy když zrovna nedělá některé z těch holčičích věcí, nebo není někde poblíž.
Bude to dřina, zase, naučit jí, aby se mi nepletla pod nohy a tak, ale bude to stát za to, tím jsem si jistý.
Přistoupil jsem blíž, Dextera příkladně ignoroval, a ukázal jí jednotlivé členy Řádu, jak se skrývají v davu místních.
[„Tyhle hlídej. O ty tři blázny dole je postaráno, dvě stě Jediů je letí zachránit. My dva budeme chránit těch dvě stě Jediů“]
Znělo to prorocky, zatraceně prorocky, a já se o to nepochybně snažil, jenže mi to tradičně překazil plešatý negr se svým legračním pokusem o vyjednávání. Náhlé zažehnutí mečů po celém obvodu galerie vzbudilo v domorodcích oprávněné zděšení. Jak by taky ne, když si dosud užívali nevídanou podívanou a nic jim nehrozilo?
Předpokládal jsem, že celé tohle bude jenom divadlo k posílení vyjednávacích schopností toho plešatého černocha. Něco jako – vydejte nám vězně a ty dvě stovky planoucích čepelí se do vás nepustí. Jenže to nevyšlo a prvním signálem, že ke slovu přijdou zbraně, byl právě Windu letící z balkónu přímo dolů, na špinavý písek, kam postupně doskakovali další Jediové jeden za druhým. A také tam z vrat na straně arény nabíhala neskutečně početná armáda strojů na zabíjení. Připravovali se, zatraceně dobře věděli, že ty horké hlavy sem poletí. A teď na to všichni doplatíme.
I já zažehl světelný meč, pár sekund poté, co tak učinila Orn a v lehkém skluzu po ní i Dexter. Geonosané mezitím ve spěchu vyklidili pole, uletěli pryč, utekli hlouběji, nebo se někam vypařili, to už jsou detaily, prostě zmizeli a viděl jsem nejedno ušlapané tělo. Nedočkavost z mých dvou svěřenců byla cítit na metry, ale kupodivu jsem jim to nevyčítal. Pokud ji zvládnou, může jim nepředstavitelně pomoci. Pokud ne, rychle je zahubí, ale to se nedá zjistit jinak než cvičením. A tohle bude velké cvičení, jehož nesplnění znamená jistou smrt.
[„Držte se za mnou, nedělejte blbosti a neumřete,“] zněly mé tři základní instrukce k nim, načež jsem se rukou odrazil od římsy a s kotoulem ve vzduchu ji přeskočil. Ne však přímo do arény, nýbrž jen na další ochoz, který však bylo třeba vyčistit od těch několika odvážných brouků, co neuletěli, ale popadli zbraně a začali bojiště ostřelovat právě odsud. Bitevní pole se nacházelo ještě o pár metrů níže a zem již kromě písku pokrývalo několik kusů droidů. Nikoho od nás jsem neviděl ani zraněného, ale bojuje se teprve pár sekund a určitě se to brzy změní. Na nás je jen zajistit, aby se to změnilo co možná nejméně.
Počkal jsem u zdi, abych měl krytá záda a zároveň tak neupoutal pozornost hmyzáků moc brzo, na ty dva a když se objevili, očima přejíždějíc zmatečnou vřavu pod námi, rozeběhl jsem se.
První dva ostřelovači zemřeli jednou ranou dřív, než si stihli čehokoliv všimnout. A zdálo se, že těch pár zbývajících po celém obvodu nám nevěnuje pozornosti o moc víc.
[„Dáme si závody,“] zašklebil jsem se na dvojici za mnou, [„kdo bude první na druhé straně, má tři body.“] Vyběhli dřív, než bych čekal, oba stejným směrem a oba během prvních pár sekund odstranili další a další nepřátele. A protože aréna je kruhová, vybral jsem si tu druhou stranu, přece tam ty zmetky nenechám. A jak jsem tak běžel a více méně mimochodem ukončoval působnost samozvaných ostřelovačských oddílů, setkal jsem se se dvěma živými a zdravými padawany. Jelikož jsem samozřejmě netušil, kdo z nich tam byl první, dostali každý po bodu a já namířil mečem do hlavního bojiště, to jest dolů do arény, kde už se několik těl našich spolubojovníků přeci jen našlo.
Nemusel jsem říct ani slovo, oba se okamžitě připravili a kdybych na poslední chvíli nezahodil meč a oba je nechytl za límce, asi by tam skočili. Dívali se zaskočeně, ale já jejich výrazy ignoroval, zaujala mě jiná, daleko důležitější věc. Mistr Trebor, jehož tělo bez známek života se právě zřítilo z onoho balkónu, na němž prve Windu takzvaně vyjednával. A za ním letěl kdosi v brnění, jaké dnes vidíte možná tak v muzeu. Toho jsem si ale nevšímal, protože když odletěl, osoba tam nahoře, která byla očividně u velení, teď byla bez ochrany.
A já ho okamžitě poznal. Dooku. Mistr mého přítele a přítel mého mistra, jehož přítomnost tady nedávala naprosto žádný smysl. Měl jsem veliké dilema.
Vyběhnout nahoru na balkón, konfrontovat ho a zjistit, co se stalo, s možností, že ona temná aura sytící zdejší vzduch je jeho a v souboji s ním nemám příliš šancí, nebo skočit do arény, chránit tak dva mé svěřence a další členy Řádu s tím, že on to odsud bude dál v bezpečí sledovat a řídit?
Výraz v očích těch dvou mi s rozhodováním pomohl, ani v nejmenším je nemůžu nechat jít tam dolů samotné.
[„Lekce číslo dva:“] Teprve dva? Nějak jsem ji zanedbával. [„Na ně!“] S tímto hromovým řevem jsem skočil dolů, následován velmi těsně padawany, a pak začalo to pravé peklo.

Jakmile jsme seskočili do arény, téměř okamžitě jsem začala sekat do droidů. Trochu mě to pohltilo a brzo jsem počala s Dexem soupeřit o to, kdo jich víc dostane. Poslední číslo, u kterého jsem ale skončila, si pamatuji stále. 48. Jak jsem se snažila proklestit cestu k ostatním Jediům, tak jsem postupně začala zjišťovat, že můj meč je na takové hordy málo. Neváhala jsem. Vytáhla a zažehla jsem svůj druhý meč a pustila se do tance smrti. Droidí hlavy padaly po skupinách, rozsekaná mechanická těla se hroutila jedno za druhým. Byla jsem pohlcena v bojové euforii, a tak jsem si nevšimla, že za námi jeden hnusný hmyzák vypálil ze své zbraně.

Orn začala v boji používat druhého meče. Toto její počínání jsem lehce nepochopil, protože v téhle situaci se podle mě daleko lépe hodí meč jeden, a také jsem se s ní o tento poznatek podělil, mezi odrážením blasterů zpátky tam, kam patřily.
[„Schovej tu druhou čepel, Orn,“] řekl jsem a následovaly dva záblesky o mou vlastní. [„Radši drž tu jednu pořádně, hergot.“] Uznávám, bojovala možná trochu lépe než Jessica v jejím věku, ale použitá technika to rázem srazila na hluboký podprůměr. Droidi byli daleko a bylo jich moc, takže mě samotného by nikdy nenapadlo sejmout z opasku druhý meč, který sice používám poměrně s oblibou, ale jen tehdy, kdy se to hodí. Instruktáž v tomhle jí nicméně měl dát už dávno někdo v Chrámu, takže proč to zase zbylo na mě?
Lehké šimrání v zátylku mi jako už tolikrát dalo vědět, že něco je špatně. A co by tady asi tak mohlo být špatně? Jsem přeci jenom v aréně se stovkami zabijáckých mašin, stovkou naštvaných domorodců a mám chránit dvě nezkušené horké hlavy. Horké hlavy!
Otočil jsem se právě včas, abych viděl letící výboj žlutého... chrchlu, kterak míří z hmyzí zbraně přímo na moje dva chráněnce. Jediné, co jsem v tu chvíli mohl dělat, bylo použít vlnu Síly k vychýlení toho hnusu, nežádoucím účinkem čehož bylo i sražení těch dvou k zemi.
Co nejrychleji jsem jim pomohl na nohy, odrazil pár na ně letících výstřelů, zaujat důležitějšími věcmi ignoroval rozčilení na tváři Orn, které beztak způsobila nejspíš kritika zvoleného bojového stylu, a pokračoval v cestě ke středu arény, kde se mezitím víceméně samovolně vytvářela jakási kruhová obranná formace.

Champie nás však zachránil tím, že nás s Dexem strhnul k zemi. Chtěla jsem mu jeho čin pořádně okořenit sprškou nejhrubších výrazů, za které by se nestyděl ani hospodský ochlasta nejvyššího stupně, ale do úst se mi dostal prach a špína z arény. Prskala jsem aspoň tedy na něj, jenže to zjevně ignoroval. Jakmile nás postavil, pustili jsme se znovu do boje. Moje nadšení z bitvy neznalo mezí. Droidi padali po desítkách. A další stovky přicházely. Nestíhala jsem jejich počet snižovat dostatečně rychle, a proto mě postupně zatalačili do malého kroužku přeživších.

Vrhl jsem ošklivý pohled na jednoho domorodce, jehož záhy zasáhl odražený výboj z droidovy zbraně, a pak jeden ještě ošklivější na nedaleko stojícího mistra Windu. Ten se zdál nijak nerozladěn vývojem bitvy a dál měnil roboty ve šrot, jenže právě tihle roboti mu z týmu pomalu odebírali členy. Viděl jsem minimálně čtyři těla, ale určitě jich tam pod troskami a prachem bylo daleko víc.
Stál jsem tam na písku pokrytém krví a olejem, se dvěma učedníky za zády, a připadal si strašně směšně. Odrážet výboje zpátky nebyl problém, navíc jsem byl jištěn Orn, které to s jedním mečem šlo už podstatně lépe a dost dobře nechápu, proč nezvolila cestu Ochránce, protože boj si zjevně užívala daleko víc, než třeba právě Jess. A i když se činila a i Dexter vypadal, že ho v následujících minutách snad nic netrefí, věděl jsem, že dlouho takhle vydržet nemůžeme. Chce to něco vymyslet, zachránit přeživší a před potleskem utéct někam do špinavého baru na tři sta šedesáté druhé avenue na Coruscantu. Ale ono se to záhy tak nějak otočilo samo.
 
Droidi se najednou přestali hýbat. Všimla jsem si, že se kousek ode mě krčí padawan bez meče. Pokynula jsem mu, ať jde ke mě, a dala mu svůj se slovy: ''Ale vrátit.'' Spolu s tónem, který vůbec neodpovídal situaci. On se slabě usmál a s němým: ''Děkuji.'' Zažehl můj meč. Ozval se charismatický hlas prosycený temnou stranou Síly: ''Mistře Windu, bojovali jste statečně. Jistě se zapíšete do dějin řádu Jedi. A teď... je dokonáno. Vzdejte se a uniknete jisté smrti.''

Mlčky, jen uznalým pohledem, jsem Orn pochválil snahu a sám předal svůj druhý meč mistru Koonovi, kterého právě přivedli odzbrojeného. Býval bych mu dal klidně svůj hlavní, ale jeho dlouhá čepel dělala většině ostatních problémy a mistři nebyli výjimkou, jak jsem již za svých padawanských let několikrát zažil.
I on pouze kývl a dlouze se zadíval i na Orn, sice se tím neuzavřel žádný kruh, ale koho to zajímá? Hlavně ve chvíli, kdy mistr Dooku opět promluvil a zjevně očekával odpověď od toho, kdo za tohle všechno může. A ten taky k naší smůle odpověděl.

Mist Windu se zamračil a odpověděl: ''Nebudeme rukojmí, se kterými můžeš obchodovat, Dooku.''
''Pak... je mi líto, příteli.'' Odpověděl Dooku s hranou lítostí.
V tu dobu se droidi znovu připravili na útok. To samé jsme udělali i my. Takto jsme vyčkávali několik vteřin a pak se nemožné stalo skutečným.
''Podívejte!'' Ozval se hlas Senátorky.
Nahoře se na obloze letěly Výsadkové křižníky. Typ, který sem doposud neviděla, a dělové čluny se vyrojily po stranách arény a začaly rozsévat smrt mezi řadami droidů. Ti se bránili, ale palebná převaha a pancéřování člunů bylo příliš silné  jejich palubní zbraně taky. Po chvilce přistály blízko nás a přeživší Jediové začali naskakovat chráněni palbou vojáků v bílé zbroji.

Mela se strhla na novo, o čepel v úvodním postavení pro soresu mi prakticky okamžitě zazvonily dva výstřely a aniž bych cokoliv dělal, jejich původci se sesunuli k zemi vlastní rukou. A zbytek rychle kosily přilétající výsadkové lodě stylem, který tak moc připomínal mariňáky.
Ještě jednou jsem se podíval na balkón, který právě opouštěl Qui-Gonův mistr, a definitivně tak přišel o možnost postavit se mu a jistit, co se s ním stalo. Teď nás odsud musím dostat. Za tímto účelem jsem vyhlédl právě přistávající loď, s oběma žáky k ní přiběhl a nakázal jim nastoupit. Jenže Síla byla proti mně.
Respektive ne Síla, ale dva bojoví droidi TechnoUnie, takoví ti opancéřovaní až hanba s opakovacím kanónem, prostě mňamka. Začali po mně a Dexterovi pálit zrovna ve chvíli, kdy Orn sama naskočila do stroje s podezřele vyhlížející sortou klonů a ta se neprodleně na to zvedla.
Když beznohá torza robotů dopadla o pár sekund později na písek a k nám dosedla další loď, vyslal jsem k mé padawan lekci číslo tři. „Nehledej mě, najdu si tě sám.“
Do prostředku spásy naskočili ještě Pablo-Jill a Echuu Shen-Jon a pak jsme konečně vyletěli ven z budovy, která bude nyní jen zapomenutým památníkem tolika padlých Jediů. Bitva nebyla u konce ještě ani omylem a válka, která tímto zcela nepochybně vypukne, ještě ani nezačala. Jak tragické.
A přesto mi to bylo jedno, ač jsem mohl říkat, že jsem to říkal. Teď mě zajímalo jediné – dostat se k nejbližší stíhačce, prostřílet si cestu na oběžnou dráhu a tam teprve pořádně pomoci. A nikdo mi v tom nezabrání.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

 

Další pískoviště: